September 2019

V priebehu leta sú naše vlasy veľmi namáhané. Pokiaľ nebudeme opatrní, potom môžu UV lúče, voľné radikály a napríklad aj morská soľ spôsobiť ich suchosť, lámavosť, únavu a nepoddajnosť.

S pribúdajúcimi rokmi naša pleť viditeľne stráca pružnosť. Mnohé ženy sa ale s týmto faktom nedokážu zmieriť a navštevujú rôzne skrášľovacie štúdiá. Nezabúdajme na to, že čím viac neprirodzených zásahov spravíme, tým skôr sa to odzrkadlí na našej pleti. Doprajte preto svojej pleti nadštandardnú starostlivosť.

Alergici nepriaznivo reagujúci na pele mávajú koncom leta a začiatkom jesene druhé najťažšie obdobie. Kým na jar vedú alergické reakcie na pele vŕby, brezy a jelše, koncom leta a začiatkom jesene je dominantným a najsilnejším alergénom invázna ambrózia. Najčastejšie sa k nej pridružuje aj palina a v určitom období aj pele tráv z čeľade lipnicovitých a pŕhľavy. Na jeseň dosahujú vysoké koncentrácie aj spóry húb (plesní). Počas slnečných či veterných dní bez zrážok denné koncentrácie peľu rastú, naopak búrková činnosť ich lokálne znižuje. Alergici by sa mali liečiť pod dozorom alergológa, ale na úľavu od upchatého nosa a spriechodnenie dýchania im najlepšie poslúži svetoznáma minerálka Vincentka. K tomu slúži sprej Vincentka, pomocou ktorého si postačí si do každej nosnej dierky vstreknúť niekoľko kvapiek Vincentky.

Chemický a farmaceutický priemysel v SR zaznamenal za prvý polrok 2019 pokles tržieb v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2018 o 2,5%. Celkové tržby za sledované obdobie dosiahli 4,986 miliardy EUR. Najvýraznejšie klesli tržby v odvetví výroby umelých vlákien (-13,2%). Nárast tržieb zaznamenalo len odvetvie výroby mydiel, pracích, čistiacich, parfumovaných prostriedkov o 0,7%. V rafinérskom odvetví klesli tržby medziročne o 62 miliónov eur (-3%). Informuje o tom Ing. Roman Karlubík, MBA, prezident Zväzu chemického a farmaceutického priemyslu (ZCHFP) SR.

Po dlhých teplých a slnečných dňoch sa k slovu hlási jeseň. Čas, keď začne opadávať prvé ohnivé lístie a vetvičky stromov pospájajú pavučinové nite babieho leta, je ten najideálnejší na dlhé prechádzky prírodou, načerpanie nových síl, na vychutnanie si pravej jesennej atmosféry a relaxu. A keďže je jeseň značne spojená s prírodou, kde si ju možno lepšie vychutnať, ako v najkrajších prírodných lokalitách Slovenska? Spiš, Vysoké Tatry, Nízke Tatry, Bratislava a hotelová spoločnosť SOREA na vás aj tento rok čakajú s bohatou ponukou výhodných produktových balíčkov a služieb, ktoré sa vám postarajú o tie najkrajšie jesenné zážitky plné oddychu. Širokú ponuku spoločnosti SOREA, s. r. o., Bratislava približuje jej obchodno-marketingová riaditeľka Beáta Töröková.

Kongresový hotel Alexander, ktorý je najluxusnejším zariadením Bardejovských kúpeľov, a.s., pripravil pre hostí, v období od 13.10.2019 do 22.12.2019, atraktívne zľavnené jesenné pobyty. Na výber sú predĺžené víkendové pobyty, alebo cenovo ešte výhodnejšie pobyty počas týždňa. Cena zahŕňa ubytovanie v dvojlôžkovej izbe exclusive, plnú penziu – stravu formou bufetov v hoteli Alexander, vybrané procedúry, neobmedzený vstup do Wellness Spa v hoteli Ozón (bazény + sauny) a neobmedzený vstup do hotelového Wellness v hoteli Alexander. V predaji sú aj zvýhodnené Vianočné pobyty. Informuje o tom ekonomicko-obchodná riaditeľka Bardejovských kúpeľov, a.s., Tamara Šatanková.

Máte penzión, menší hotel, alebo ste starosta s úradom, či školou a platíte nehorázne účty za kúrenie? Využite akciovú ponuku firmy TECH CONTROLLERS na 20% garantované úspory. Inštaláciou elektrických pohonov na radiátorové termostaty dosiahnete to, že nebudete miestnosti prekurovať. Zároveň si v každej z nich nastavíte teplotu vykurovania podľa času jej obsadenia. To všetko môžete diaľkovo meniť mobilom, alebo na centrálnom paneli. Pri otvorenom okne sa snímače postarajú o to, aby sa v tom čase nekúrilo. A to všetko bez sekania v stenách, ťahania káblov, čisto a počas prevádzky za pár hodín. Elektrické pohony radiátorov pracujú na batérie so životnosťou až 5 rokov. Akcia trvá do 30. septembra 2019. Informuje o tom obchodný reprezentat firmy TECH CONTROLLERS Jaroslav Kuča.

Na území Luhačovíc je viacero minerálnych prameňov. Niektoré zanikajú a niektoré nové boli navŕtané v posledných rokoch. Na priame kúpeľné účely môžu minerálne pramene v súčasnosti využívať 3 spoločnosti, z ktorých najväčšou je akciová spoločnosť Kúpele Luhačovice (Lázně Luhačovice) spravujúca 10 hydrogénuhličitan-chlorido-sodných-jódových minerálnych prameňov. Iba jediná spoločnosť v Luhačoviciach má však právo na plnenie minerálky do fliaš a tou je akciová spoločnosť Vincentka. Všetky spoločnosti s právami na využívanie prírodných liečivých luhačovických prameňov sa však o nich starajú. Vyžaduje si to nemalé finančné prostriedky, aj keď mnohé z nich sú voľne a bezplatne prístupné širokej verejnosti. Väčšina prameňov je prístupná celoročne, ale niektoré sa na zimu uzatvárajú, aby nezamrzli. To však nie je prípad najvyhľadávanejšej z luhačovických minerálnych vôd, svetoznámej Vincentky. Tá je v novo rekonštruovanej hale Vincentka k dispozícii návštevníkom celoročne studená i ohrievaná.

V klimatických podmienkach Slovenska je prevádzkovanie veľkých rodinných bazénov tak trochu prepychom. Predovšetkým tých, ktoré nemajú vyhrievanie slnečnými kolektormi, ktoré by ich prevádzku urobili ekonomicky zmysluplnou. Postupujúce globálne otepľovane a relatívne zlacňovanie slnečných kolektorov však postupne menia pohľad na rodinné bazény, predovšetkým tam, kde ich častejšie využívajú početnejšie rodiny. Pre tých, ktorí zvažujú využitie slnečnej energie, ktorá je zadarmo, je tu zjednodušená rada. Exteriérový bazén by mal mať plochu slnečných kolektorov na úrovni cca 50% z plochy bazéna, interiérový na úrovni 80 až 100%. Informuje o tom Alfréd Gottas, riaditeľ najväčšieho domáceho výrobcu slnečných kolektorov, firmy THERMO|SOLAR Žiar, s. r. o.

V Bardejovských Kúpeľoch finišujú pri budovaní náučného chodníka nazvaného ,,Sisi a jej zastavenia“, venovaného cisárovnej Alžbete (zvanej Sisi), ktorá v Bardejovských Kúpeľoch strávila tri týždne. Chodník je tohtoročnou novinkou. Dlhý je 2,3 km, začína v kúpeľnom parku pred hotelom Alžbeta a predstavuje okruh kúpeľným lesoparkom, ktorý končí v parčíku za hotelom Alžbeta. Jeho prejdenie trvá približne 45 minút a je na ňom 7 zastavení. Fyzicky a časovo je nenáročný a dostupný pre všetkých klientov, vrátane rodín s deťmi a handicapované osoby. Informuje o tom Elena Romanová, personálna a prevádzková riaditeľka Bardejovských kúpeľov, a. s.

Popri historických pamiatkach mesta Bardejov a Bardejovských kúpeľoch sa čoraz častejším cieľom návštevníkov severovýchodného Slovenska stáva Zborovský hrad (Makovica). Hrad Zborov je národnou kultúrnou pamiatkou a má zaujímavú históriu, rovnako ako dedina na jeho úpätí. Dejiny tu zaznamenali boje nielen v stredoveku, ale aj počas 1.svetovej vojny. V dedine Zborov založili v roku 2010 Občianske združenie na záchranu Zborovského hradu, ktoré sa postaralo o jeho obnovu a záchranu v dnešnej podobe, s využitím projektu prác pre dlhodobo nezamestnaných a dobrovoľníckej práce nadšencov histórie. Informoval o tom riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) „ŠARIŠ“ – Bardejov Radomír Jančošek.

Na tlačovej konferencii 10. júla 2019 predstavitelia GOLF REZORTU BLACK STORK – generálna riaditeľka Ing. Sylvia Hrušková a riaditeľ Hotela INTERNATIONAL **** Ing. Ján Chmelnický, informovali o pripravovaných novinkách, rozvoji golfového rezortu so širokou paletou voľnočasových aktivít aj o investíciách zameraných na bývanie v súlade s prírodou.

Najväčšie módne podujatie Fashion LIVE! si pre svojich návštevníkov opäť pripravilo niekoľko zaujímavých noviniek. Siedmy ročník bude netradične prebiehať v dočasne prerobených priestoroch Obchodného domu na Kamennom námestí už v prvý októbrový víkend 4.10. – 6.10.2019. Medzi dizajnérmi zo Slovenska opäť nebudú chýbať veľké mená ako napríklad Boris Hanečka, Michaela Ľuptáková, Richard Rozbora, Lenka Sršňová, Martin Hrča a Pavol Dendis. Z Českej republiky predstavia svoju tvorbu uznávaní dizajnéri Lukáš Macháček a Tereza Vu.

„Leto - slnko, sucho, či priveľa vody... aj keď pleť nemá oficiálne ročné obdobia, leto jej dáva zabrať snáď najviac. A zdravá pleť je krásna. A poškodiť sa môže nielen pri aktívnom opaľovaní,“ hovorí dermatologička MUDr. Andrea Kozárová PhD.

Farebná jeseň, ako ju nepoznáte. Tohtoročné leto sa sotva skončilo a my sme už pri predpovedi farebných trendov na jeseň 2019, ktoré predviedli dizajnéri na svojich modeloch počas týždňov módy v New Yorku, Londýne, Miláne a Paríži. Šperky ALO diamonds nesú odtiene, ktoré sa odteraz budú objavovať na svetových mólach aj v bežných uliciach. Rozmanitosť farieb dáva priestor každej žene nájsť niečo, čo si zamiluje!

Každý z nás pozná ten pocit, keď ho potrápi citlivá pokožka, vypadávanie vlasov alebo ekzém. Riešenie mnohých problémov je na dosah ruky a volá sa kvalitná lekárenská kozmetika či – dermatokozmetika.

Tiffany&Co. uvádza dve nové vône, Tiffany&Love pre ňu a Tiffany&Love pre neho. Už zajtra, 1. októbra 2019 si môžete kúpiť túto dvojicu vôní exkluzívne v parfumériách Marionnaud.

Chystáte sa na dôležité stretnutie a chcete pôsobiť sviežo a prirodzene? Mám pre vás skvelý tip na absolútnu novinku od NIVEA 3 v 1 ošetrujúci mejkap v špongii Hyaluron Cellular Filler. Špongiový mejkap cushion vykúzli najžiarivejšiu a najprirodzenejšiu pleť. Pokojne ho naneste na čistú pleť po aplikácii Perlového séra Hyaluron Cellular Filler od NIVEA, ktoré vytvorí fantastický základ. A potom je všetko vo vašich rukách a kreativite. Ošetrujúci mejkap v špongii Hyaluron Cellular Filler 3 v 1 redukuje vrásky, dodáva pleti 24-hodinovú hydratáciu a prirodzene zjednotí tón pleti. Obsahuje kyselinu hyalurónovú, ochranný faktor OF 15 a je dostupný v troch odtieňoch.

Spoločnosť Nespresso zaradila opäť do ponuky v limitovanej edícii dve zo svojich veľmi úspešných káv: Tribute to Milano a Tribute to Trieste. Tieto dve kávy inšpirované ikonickými talianskymi mestami potešia milovníkov kávy svojimi jedinečnými chuťovými profilmi. Dve zmesi, ktoré boli po prvýkrát predstavené v roku 2013 a 2015, patria medzi najobľúbenejšie kávy značky Nespresso a dnes sa v reakcii na časté žiadosti spotrebiteľov vracajú do predaja.

Uvedenie jesennej kolekcie mejkapu CHANEL na jeseň-zimu 2019 NOIR ET BLANC DE CHANEL sa uskutočnilo v Grand Palais v Paríži za prítomnosti pozvaných celebrít a ambasádoriek módneho domu CHANEL. Lucia Pica, kreatívna riaditeľka mejkapu Chanel sa inšpirovala pri tvorbe mejkapu obľúbenými farbami Gabrielle Chanel – čiernou a bielou. 

S krásne opálenou pokožkou sa cítime atraktívnejšie a sebavedomejšie. Intenzívny kontakt zo slnkom však prináša aj svoju daň. Naša pokožka potrebuje riadnu regeneráciu. Znakom toho je fakt, že sa začína šúpať, je suchšia a veľmi nám nepomáhajú ani kozmetické krémy, je proste o čosi drsnejšia. Oživenie a omladenie pokožky si zabezpečíme len správnou hydratáciou, žiadne iné kúzla tu nepomôžu. A ako hydratovať, ako čo najrýchlejšie dostať do pokožky vyprahnutú energiu nám radí vyhľadávaná odborníčka MUDr. Iveta Hasová z centra Mediskin.

Pokožka chodidiel dostala v lete zabrať! Kamienky, tráva, piesok, betón. Bosou nohou sme hladili, čo sa dalo. Suchá pokožka má tendenciu praskať, ak ju nesprávne alebo nedostatočne zvláčňujeme. Ani ruky sme si dostatočne neuchránili pre slnkom. Drobné ranky v záhyboch však môžeme „opraviť“. Špeciálnou starostlivosťou o pokožku vystavenú vonkajším vplyvom nás prevedie odborníčka na dermoporadenstvo Veronika Blahová z lekární Dr.Max.

Nájdite si čas na bezplatné vyšetrenie certifikovaným mamografom, ktorý na rozdiel od samovyšetrenia dokáže zachytiť už 5 milimetrový, dobre liečiteľný nález, vyzýva Ministerstvo zdravotníctva, ktoré v rámci Roka prevencie spúšťa kampaň, ktorej hlavným symbolom je hrášok. Hrášok predstavuje približnú veľkosť nádoru, ktorý si žena sama nenahmatá a nemusí byť viditeľný ani na sonografii. Tieto celkom malé nálezy sa nedajú odhaliť inak než pomocou mamografie.

Chcete sa ocitnúť v časoch dávno minulých? Zažiť romantiku, relax, sladké ničnerobenie a niečo, čo bolo v minulosti dopriate len zámožným a vyvoleným? Šľachtickým či kráľovským rodom? Ste na správnej adrese. Pozývame vás na návštevu niektorých takýchto zámkov v stredných Čechách, ktoré sa po obnove a rekonštrukcii stávajú centrom vysnívaných víkendových alebo dovolenkových pobytov.

Sme presvedčení, že je vás veľa, ktorých odpoveďou je „áno“. Využite preto pomoc Prvej stavebnej sporiteľne a zaobstarajte si aj vy nové či vynovené bývanie. Teraz vám to pôjde doslova od ruky.

Rory Sabbatini (43) patrí medzi skúsených svetových top golfistov. Po svadbe s Martinou Štofaníkovou získal aj slovenské občianstvo. Vďaka tomu má šancu na štart za Slovensko na olympiáde v Tokiu. Porozprával nám o svojich plánoch na Slovensku a o vášni k automobilom. Ocenil aj úplne nový Mercedes-Benz GLE, s ktorým vďaka slovenskému importérovi jazdil počas pobytu u nás.

Všade sa dočítate, že leto je pre vaše vlasy náročným obdobím, pretože silné letné slniečko a morská alebo chlórovaná voda vlasy vysušujú a namáhajú. Igor Sedlák, ktorý vyhral súťaž Czech&Slovak Hairdressing Awards a získal titul Kaderník roka, na tom vidí ale tiež pozitíva. Svojim zákazníčkam - a nielen im – radí, ako si prirodzený look, ktorý vlasy získali počas leta, čo najviac uchovať.

Zdá sa vám tento titulok čudný? Zoznámte sa so 70-ročnou históriou značky, ktorá vo svojich obchodoch s kávou ponúkala vždy čosi navyše. No aj po 7 dekáde je stále svieža, inšpiratívna a o krok napred.