Február 2020

Keď spoločnosť Pantone Color Institute vyhlásila modrú ako farbu roka 2020, mnohí prekvapene zdvihli obočie. Klasická modrá? Farba roka však nie je výsledkom losovania ani módnym výstrelkom. Vždy odráža spoločenské dianie a nesie v sebe posolstvo.

Dominantami zachovalého historického centra Bardejova sú 2 stavby na Radničnom námestí, ktoré ročne navštívia tisíce turistov. Svetská stavba goticko-renesančnej Mestskej radnice a cirkevná stavba neskorogotickej baziliky Chrámu svätého Egídia. Ako pamiatky nadregionálneho významu boli spolu s ostatnými pamiatkami historického jadra Bardejova v roku 2000 zapísané do Zoznamu Svetového dedičstva UNESCO. Dnes sa historické priestory radnice využívajú ako miestnosti Šarišského múzea a je v nich trvalo umiestnená historická expozícia Bardejov – Slobodné kráľovské mesto. Informuje o tom Radomír Jančošek, riaditeľ oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) „ŠARIŠ“ – Bardejov.

 

Podľa štúdie slovenských epidemiológov, ktorá mapovala vzťahy medzi celkovou úmrtnosťou na Slovensku a chrípkovou epidémiou počas rokov 2007 – 2017, zomrie na Slovensku následkom chrípky priemerne 816 osôb ročne. V predchádzajúcich dvoch rokoch vrcholilo obdobie týchto ochorení medzi 6. a 8. kalendárnym týždňom. Podľa nárastu ochorení sa zdá sa, že aj v roku 2020 bude mať vrcholenie chrípky podobný charakter.

 

Jedna z popredných firiem pôsobiacich na slovenskom trhu a zaoberajúcich sa automatickou reguláciou kúrenia - TECH CONTROLLERS, bude vystavovať v Trenčíne. Na špecializovanom veľtrhu Drevodomy pasív, strechy a izolácie, v areáli Expo Center Trenčín, od štvrtka 23. januára do soboty 26.januára 2020, predstaví bezdrôtovo ovládané bytové termostaty, ktoré umožňujú presné meranie teploty v každej miestnosti v interiéri, jej optimálne nastavenia podľa účelu používania a pohodlné ovládanie napríklad aj mobilom. Počas piatkového semináru (24.januára 2020, od cca 14.30 hod.) zástupca firmy poinformuje podrobne aj o miere úspor najmenej 20%, ktoré možno s takouto reguláciou dosiahnúť. Informuje o tom obchodný reprezentat firmy TECH CONTROLLERS Jaroslav Kuča.

Severovýchod Slovenska je atraktívny pre cestovný ruch celoročne. Hlavná sezóna sa síce sústreďuje na leto, ale aj zima poskytuje dostatok možností na turistické vyžitie. K hlavným zimným atrakciám regiónu patria Bardejovské Kúpele, mesto Bardejov s pamiatkami UNESCO, vojnová história vo Svidníku a okolí, ale aj možnosti zjazdového lyžovania v strediskách Medvedie a Makovica, bežkovanie na upravených tratiach v okolí Bardejova, kúpanie vo wellness zariadeniach Bardejovských Kúpeľov a vo vodnom raji Aquaruthenia vo Svidníku, či návšteva početných múzejných expozícii a kultúrnych ustanovizní.

Uplynulý rok 2019 bol najúspešnejším v histórii Bardejovských kúpeľov, a.s. z hľadiska návštevnosti. Zaznamenali tu hneď niekoľko rekordov. Prekonali hranicu 30 000 pobytových návštevníkov za rok, keď sa celková návštevnosť vyšplhala až na úroveň 31 011 osôb. Bolo to o 3174 osôb viac ako v roku 2018, čo predstavovalo nárast o 11,4%. Kúpele vlani zaznamenali aj zvýšenie počtu ošetrovacích dní (prenocovaní), z 272 064 v roku 2018 na 289 353 v roku 2019. Absolútne zvýšenie o 17 289 prenocovaní predstavuje 6,35% rast. Informuje o tom ekonomicko-obchodná riaditeľka Bardejovských kúpeľov, a.s., Tamara Šatanková.

Aj tento rok hotely spoločnosti SOREA v náručí zimnej krajiny, otvárajú svoje brány k dokonalému oddychu. Vo Vysokých aj Nízkych Tatrách poskytujú v blízkosti zjazdoviek svoje špičkové ubytovacie, wellness a gastronomické služby. TOP lyžiarske strediská Tatranská Lomnica a Štrbské Pleso ponúkajú 21 km zjazdoviek, bežecké trate v dĺžke 26,5 km a k tomu ďalšie služby. Najväčšou lyžiarskou arénou s výbornými podmienkami pre zimné športy je stredisko JASNÁ v Nízkych Tatrách. Má až 50 km upravených zjazdoviek rôznych náročností a večernú lyžovačku. Svoje čaro má však zima aj na Spiši a v hlavnom meste, v Bratislave. Širokú ponuku spoločnosti SOREA, s. r. o., Bratislava približuje jej obchodno-marketingová riaditeľka Beáta Töröková.

V stredu 18.decembra 2019 bol kontrolný deň investičnej akcie “Obnova turistickej infraštruktúry v regióne Šariš Bardejov a okolie – náučný chodník “Čierna Mláka - Bardejovské Kúpele”. Investor skonštatoval, že revitalizácia náučného chodníka Čierna je dokončená a chodník môže byť odovzdaný do užívania. Celkové náklady dosiahli 13 900 eur a financovala ich Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska v spolupráci s Oblastnou organizáciou cestovného ruchu (OOCR) Šariš – Bardejov. Všetky práce počas cca dvoch mesiacov realizovala regionálna firma Raspol – RB. Informoval o tom riaditeľ OOCR „ŠARIŠ“ – Bardejov Radomír Jančošek.

Keby ste mali doma namiesto lekárničky iba Vincentku a jej produkty, dokázali by vám pomôcť počas celého roka v rade prípadov. Vincentka sa v posledných rokoch zmenila z typicky sezónneho produktu na viac-menej celoročný. Na jar pomáha prekonávať jarnú únavu a predchádzať alergiám, v lete dopĺňa minerály a pomáha regenerovať organizmus dodaním potrebných solí a minerálov, na jeseň a v zime vytvára hrádzu pred vírusmi a bacilmi a dýchacími problémami.

Vyššiu úroveň služieb, predovšetkým pre samoplatiacich klientov, prinesie renovácia pracoviska PROMINENT, ktorá sa začala tento týždeň v Bardejovských kúpeľoch, a.s. Investícia vo výške cca 60 000 eur zvýši úroveň kúpeľných procedúr. V PROMINENTE sa budú podávať rôzne druhy nadštandardných masáží a špeciálnych kúpeľov, ako sú minerálny kúpeľ, pivný kúpeľ, prísadový kúpeľ a soľný kúpeľ. Spolu s prebiehajúcou komplexnou rekonštrukciou 2.poschodia Hotela Ozón ide o dve najväčšie tohtoročné investície kúpeľov. Informovala o tom Ekonomicko-obchodná riaditeľka Bardejovských kúpeľov, a.s., Tamara Šatanková

Nákupy sú pre každého z nás samozrejmosťou, dokonca pre niektorých aj každodennou rutinou. No len málokoho táto činnosť baví alebo teší, najmä vtedy, keď máme množstvo iných povinností. Nakupovaniu sa nevyhneme, pretože potrebujeme jesť, piť, umývať sa, upratovať domácnosť a bez potravín, hygienických potrieb či čistiacich prostriedkov to jednoducho nejde. Vieme si však tieto chvíle vopred naplánovať tak, aby sme ušetrili nielen peniaze, ale aj čas.

Luxusné šperky s kaméliou z bieleho a ružového zlata s diamantami. Dostupné v butikoch Chanel

Kristen Stewart je tvárou nového rúžu Rouge Allure Camélia. Chanel prepožičal novému rúžu jeden zo symbolov Domu Chanel – Caméliu. Kvetinu, ktorú Gabrielle Chanel milovala. Nádherná camélia zdobí vrchnú časť uzáveru rúžu. Rúž Allure Camélia má 8 nových odtieňov a ku každému z nich je farebne zladená ceruzka na pery so štetcom.

Hoci dizajnérske súťaže vyhrávala ešte na začiatku 90. rokov, z reflektorov má dodnes trému. Košická návrhárka Ida Sandor mala k móde dlhšiu cestu, ako mnoho jej slovenských kolegov, no verí, že jej bola stále súdená.

Vyrastala v Starej Ľubovni, do ktorej sa stále s láskou vracia. Snívala však o práci v Európskom parlamente, študovala po svete, naučila sa niekoľko jazykov, tvrdo pracovala a svoj sen si nakoniec splnila. Gabiku zaregistrovala časť Slovenska, keď satirická stránka ZOMRI zverejnila jej video, v ktorom úplne jednoducho a bez zbytočných vášní vyvracia zavádzajúce predvolebné video extrémistickej strany z ulíc Bruselu. Vo svojej práci sa snaží pomáhať politickým väzňom z neslobodných krajín, pozoruje férovosť volieb po svete či pripravuje vyhlásenia EÚ k dodržiavaniu ľudských práv. Ak hľadáte v živote kúsok pozitívnej inšpirácie a nebojíte sa „zamakať“, neváhajte sledovať prácu tejto Východniarky z Bruselu, pokojne aj na jej Instagrame.

Brusel v sebe niekedy skrýva celý svet. Aj o tom sa presvedčila Lucia, ktorá v belgickej metropole zakotvila pred niekoľkými rokmi so svojím priateľom. Vďaka svojej práci spoznala, ako fungujú veľké medzinárodné inštitúcie, kam všade smerujú európske fondy a akým ľuďom vedia v reálnom živote pomôcť. Pracuje s utečencami, s rôznymi regionálnymi organizáciami a mestami a v Bruseli si okrem čokolády pochvaľuje hlavne otvorenosť, s ktorou sa tam stretáva na každom rohu. Spoznajte s nami ďalšiu šikovnú a inšpiratívnu Slovenku v Bruseli, Luciu Princikovú.

Nová generácia vozidla smart je predovšetkým nepochybne elektrická. Dôsledným prechodom na elektrické pohony s akumulátormi a bez lokálnych emisií sa táto značka vracia k svojmu pôvodu. Značka smart v kombinácii s progresívnym dizajnom a inteligentným zosieťovaním už dnes ponúka trvalo udržateľnú a komplexnú koncepciu pre mestskú mobilitu. O vozidle smart sa totiž vždy uvažovalo ako o elektric­kom vozidle.