Október 2022

Jeseň je tu a onedlho sa začne čas chorôb dýchacích ciest. Okrem klasických angín, a zápalov dýchacích ciest sprevádzaných nádchami, v zálohe číha už pomaly zabudnutá chrípka a na chvíľu oddialený covid 19, v ktovieakej mutácii. Pri neuveriteľnom zdražovaní energií, rýchlikovej inflácii a kolabujúcom zdravotníctve, sa nečrtá ani zlepšenie podmienok na ochranu zdravia vo všeobecnosti. Našťastie si väčšina z nás môže pomôcť sama a to posilňovaním imunity a prevenciou. A tak je tu ten správny čas na očkovanie proti covidu a chrípke, otužovanie pohybom na čerstvom vzduchu, vitamíny a inhalácie či výplachy nosových dutín a nosohltanu. Na inhalácie a výplachy je tu našťastie osvedčená svetoznáma minerálna voda Vincentka z Luhačovíc.

Spotrebitelia často rozmýšľajú, či sa im oplatí iba jeden obnoviteľný zdroj energie (OZE), alebo ich kombinácia. Aj keď zložito, ale predsa len sa dá orientačne dospieť k výsledku. Závisí to od počtu osôb v dome spotrebujúcich celoročne teplú vodu, od sezónne vykurovanej plochy, predikcie rastu cien energií, rastu cien zdrojov OZE, či ich dotovania. Premenných je však príliš mnoho. Napriek tomu vychádza určité pásmo, kedy je kombinácia výhodnejšia ako jeden druh OZE. Najčastejšie ide o kombináciu termických slnečných kolektorov s inými zdrojmi OZE. Základom je predpoklad, že slnko svieti zadarmo, životnosť slnečných kolektorov je cca 40 rokov, čo je najdlhšie zo zdrojov OZE a po vstupnej investícii je už prevádzka takmer bezplatná. Informuje o tom vedúci obchodného oddelenia THERMO|SOLARU Tomáš Jančařík.

Nástup sychravej jesene je sprevádzaný prechladnutiami, hlienmi a kašľami, ktorými sa ich organizmus pokúša zbaviť. Vykašliavanie hlienov je nevyhnutnou podmienkou na uvoľňovanie dýchacích ciest a uľahčenie dýchania. Jedným z najlepších pomocníkov pri odhlieňovaní organizmu je VINCENTKA SIRUP so skorocelom a materinou dúškou.

Na niekoľkých vlnách proticovidových opatrení si Severovýchod Slovenska – Bardejov, Svidník a ich okolie, overili, že sa oplatí mať otvorené aspoň niektoré atrakcie, ktoré aj v najťažších chvíľach podržia cestovný ruch v regióne. Pri súčasnej úrovni očkovanosti obyvateľstva a úrovne premorenia sa už nepredpokladajú obmedzenia z covidových dôvodov, čo však neplatí z dôvodu úsporných opatrení pri drastický cenách energií. Hlavné lákadla ako Bardejovské Kúpele, historické pamiatky UNESCO, prírodné scenérie a liečivé singletracky, budú návštevníkom určite k dispozícii. Rovnako tak regionálne kuriozity. Treba si len na internete overiť aká je aktuálna situácia v čase, keď sa vyberiete po atrakciách. Informuje o tom riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) „ŠARIŠ“ – Bardejov Ing. Radomír Jančošek.

Svetoznáma prírodná liečivá minerálna voda Vincentka, vyvierajúca v Kúpeľoch Luhačovice, sa v priebehu stáročí dostávala k spotrebiteľom i do ich tiel prostredníctvom rôznych nádob a v rôznych formách. Z vyvierajúceho prameňa slanice sa možno už pračlovek vedel napiť priamo ústami, alebo z dlaní. Nasledovali rôzne drevené a z rastlín vyrobené nádoby, drevené sudy na jej prepravu, ktoré potom nahradili keramické a sklenené fľaše a poháre a vrcholom sú súčasné tmavo sfarbené sklenené fľaše, hliníkové plechovky a keramické džbánky pre priamy konzum. Informuje o tom Jan Šumšal, riaditeľ spoločnosti Vincentka, a. s.

Príjemnému letnému počasiu definitívne odzvonilo a o slovo sa hlási ďalšie ročné obdobie v poradí – jeseň. Jej začiatok môže byť ešte hrejivý, avšak rána nás vedia potrápiť svojimi nízkymi teplotami. Vytiahnite kardigány, vesty či saká a buďte pripravené. F&F vám poradí, ako sa obliecť nielen pohodlne, ale aj štýlovo!

Karla Lagerfelda a Caru spájalo neuveriteľne zvláštne puto, ktoré ďaleko presahovalo vzťah múzy a umelca. Karl mal Caru rád, vážil si ju a považoval ju za odvážnu a smelú. Cara obdivovala a zbožňovala Karla ako skutočného mentora a dôverníka, ktorý jej dodal odvahu a slobodu byť sama sebou.

Svet módy sa už nemohol dočkať trendy noviniek na nadchádzajúce obdobie a dočkať sme sa nevedeli ani my – práve novej kolekcie obľúbenej značky DEICHMANN. Ak patríte medzi topánkové maniačky, tieto trendy budú šperkovať nasledujúce mesiace aj váš šatník...

Vynašla novú zmyselnosť nespočívajúcu v hlbokých výstrihoch ale v odvahe experimentovať a nedržať sa stanovených línií. Jej odevy majú sociologickú aj kultúrnu hodnotu. Kto je žena ukrytá za jednou z najslávnejších talianskych značiek všetkých čias?

Snímka PIARGY, v hlavnej úlohe s Judit Bárdos, Attilom Mokosom a Danielom Fischerom, nakrútená v koprodukcii RTVS podľa novely Františka Švantnera, mala v septembri slávnostnú premiéru. Nenechali si ju ujsť jeho tvorcovia, herci, osobnosti slovenskej kultúry a dokonca ani Švantnerovi potomkovia osobne.

Chalupy a chaty sa z roka na rok stávajú na Slovensku čoraz vyhľadávanejším miestom pre oddych. V našom lifestylovom časopise sme už písali o mnohých takýchto zaujímavých miestach Slovenska, kde môžete vyhľadať miesto pre svoj nerušený relax, či už pri jazerách, na samote, v lesoch alebo aj v korunách stromov.

Pôvodne sa predpokladalo, že tento v tuku rozpustný vitamín je len jedným z variantov vitamínu K1, ktorý pôsobí ako zrážací faktor krvi. Neskôr bol pomenovaný ako vitamín K2 a posledné výskumy ukázali, že má v našom organizme jedinečnú biologickú funkciu a tou je vychytávanie vápnika z extracelulárneho priestoru a jeho viazanie do kostí.

Leto je obdobím, ktoré mnohé svetové pacientske organizácie venujú upriamovaniu pozornosti na jedno vzácne ochorenie. Je ním sklerodermia. Svetový deň sklerodermie je každoročne 29. júna a hoci tento dátum už je za nami, chceme vám sklerodermiu priblížiť a vyjadriť tak podporu pacientom s touto ojedinelou diagnózou a zároveň  upriamiť pozornosť práve na nich a ich potreby.

Neviete si predstaviť, ako robíte svet lepším a ľudí šťastnejšími, keď len tak popíjate svoju rannú kávu alebo sedíte na kávičke s kamoškou? Čítajte a dozviete sa!

Pri výbere vhodnej tieniacej techniky okna sa rozhodujeme na základe viacerých vlastností. Mnohí prikladajú význam originálnemu štýlu, iný sa rozhoduje podľa intenzity zatemnenia a izolácie okna. Často sa v množstve ponuky a informácií ale zabúda, že práve solárna úroveň konkrétnej látky tienidla má rozhodujúce slovo. Mnohí ani len netušia, že pri dopade na sklenenú plochu okna, sa slnečný lúč rozdelí na tri časti.

„Načúvajme deťom, spoliehajme sa na svoju intuíciu, buďme rodičmi, ktorí sú tu pre svoje deti, sprevádzajme ich a buďme im príkladom vlastným životom.“ Petra Arslan Šinková

Gizka Oňová „upiekla“ novú knihu so šéfkuchárom Petrom Vargom. Iste nám dáte za pravdu, že Gizka Oňová je fenomén. Milovaná speváčka a obľúbená „svokra“, ktorá vždy rada a múdro poradí, dokonca aj fantasticky varí! Varenie je pre Gizku Oňovú vášňou a jej predošlá kniha Gizka radí: Varte doma oslovila mnohých čitateľov. A nielen ich určite poteší správa, že Gizka sa rozhodla „upiecť“ ďalšiu knihu, a to v spolupráci so známym šéfkuchárom a kamarátom Petrom Vargom. Výsledkom je kuchárka Gizka a Peter spolu v kuchyni plná tých najlepších retro aj moderných receptov.