Február 2019

Valentín existuje dlhšie, ako ste si možno mysleli. Korene má zrejme ešte v staroveku. Dnes je tak obľúbený, že ho mnohí považujú za najkrajší sviatok. Spolu s oslavou lásky však prichádza aj každoročná dilema, čím našu polovičku obdarovať. Zatiaľ čo kedysi stačil ľúbostný list, dnes si vymieňame omnoho väčšie dary. Chceli by ste tento rok vymyslieť niečo výnimočné? Upriamte svoju pozornosť na štýlové diamantové šperky od renomovanej klenotníckej značky ALO diamonds. K dispozícii sú luxusné kúsky, ktoré budú symbolizovať vaše zamilované puto.

Stále môžeme oslavovať. Oslavy a stretnutia s priateľmi robia náš život krajší. Vyberte si vôňu pre seba, pre svoju priateľku, mamu, dcéru, či vnučku. V našej ponuke nájdete úplne nové vône pre ženy nomádky, romantičky, dámy, intelektuálky, alebo tie, ktoré ešte stále hľadajú tú „svoju“ vôňu. Na deň, či na večer, na párty, či nekonečnú zábavu na pláži. K príjemnej valentínskej oslave patrí romantická vôňa. Mňa úplne dostala CHANCE EAU TENDRE EDP od CHANEL. Milujem púdrovú ružovú farbu a tejto vône sa neviem nasýtiť.

Fascinujúci príbeh ženy, ktorá šokovala parížsku spoločnosť v prvej polovici 20. storočia svojimi erotickými románmi. V úlohe slávnej francúzskej spisovateľky Sidonie-Gabrielle Colette sa predstaví Keira Knightley. Jej romány odzrkadľovali pozorovacie schopnosti, dialógy a intímny štýl. Premietla do nich svoj život, pocity, sklamania a túžby. Je jednou z mála autoriek, ktoré v plnosti odhalili svoje vnútro bez ostychu, rozpakov a predsudkov. Aj v tom spočívala hodnota jej tvorby. Prvý román vydala pod pseudonymom svojho prvého manžela – Willy.

Módny dom Chanel vstúpil do nového roka 2019 tanečným krokom. Štvrtý januárový deň vypustil do sveta reklamnú kampaň nového parfumu CHANCE EAU TENDRE EAU DE PARFUM z línie štyroch ikonických dámskych vôní CHANCE. Kreatívna a symbolická symfónia ženskosti podčiarknutá jemnosťou! Presne taká je aj dlhoročná spolupráca Chanelu s talentovaným režisérom Jeanom-Paulom Goudom, ktorý je hlavou i srdcom nápaditej prezentácie. Ako vonia nová esencia tancujúca v znamenitom flakóne? Poďte ju s nami objavovať.

Krásna herečka a trojnásobná mamička Lucia Hurajová sa počas 19. ročníka dobročinného Plesu v opere zhostila novej a veľmi zodpovednej úlohy moderátorky. V historickej budove Slovenského národného divadla sa starala o príjemný večer 300 párom. V nádherných ružových šatách od módneho dizajnéra Marcela Holubca sa vynímala ako pravá kráľovná. Jej róba dokonalo odzrkadľovala tému večera, ktorou bola rapsódia šťastia. Ako vníma šarmantná herečka svoju veľkú moderátorskú premiéru, ako prebehol večer a čo ju najviac teší?

Akčná a charizmatická žena! Tak na mňa zapôsobila česká speváčka Marta Jandová, s ktorou som sa stretla v bratislavskej reštaurácii FACH na predstavení novej kolekcie značky Lindex. Krásna a šarmantná Marta je jednou z jej ambasádoriek a treba povedať, že jej to v žiarivých farbách nesmierne svedčalo. Pozitívnej energie má na rozdávanie, a preto sa niet čo čudovať, že stíha naozaj všetko. Nahrala nový album s názvom Barvy, spieva, koncertuje so svojou kapelou Die Happy, píše pesničky, cestuje po svete, fotografuje a najmä si s manželom užíva svoju 5-ročnú dcéru.

Telo venezuelskej krásky a fitness divy Michelle Lewin patrí aktuálne k najkrajším na svete. Niet sa čo diviť, vydrela ho k samej dokonalosti. V extrémne krátkom čase sa dostala na obálky viac ako 30 prestížnych športových a lifestylových magazínov. Na svojom instagramovom účte disponuje už s viac ako 13 miliónovou pozornosťou zanietených followerov a zdá sa, že „lewinmánia“ neobchádza ani Slovákov. Či skôr Slovenky? Každá z nás by brala figúru a anjelskú tvár Michelle, avšak pri pohľade na jej dekolt, ramená alebo šiju zostávame mnohé zarazené. Nepekné a rozsiahle pigmentové mapy „zdobia“ tiež krásnu Lewin, mnohé ženy a mužov po celom svete. Je možné sa ich nejako zbaviť? ÁNO JE!

Tentokrát sa spolu s Nespressom môžete vydať na cestu v čase, priamo k historickým koreňom a za vzrušujúcim prostredím prvých kaviarní. Spoločnosť Nespresso predstavuje dve nové kávy v limitovanej edícii Café Istanbul a Caffè Venezia, ktoré sú inšpirované úplne prvými kaviarňami sveta a dali si za cieľ preniesť ich živú atmosféru priamo do vašich domovov.

Svet je neuveriteľne rýchly. Každý vyžaduje pohotové riešenia. V priebehu niekoľkých hodín si maximálne výhodne môžeme požičať prakticky na čokoľvek. Úvery na bývanie, resp. hypotéky sú výhodné ako nikdy predtým, mesačné splátky sú zvládnuteľné, ponuka bývania je pestrá... Napriek tomu je potrebné, ba priam nevyhnutné, venovať energiu i čas dôkladnej príprave. Presnejšie, sporeniu si na budúcnosť. Nech to v dnešnej dobe okamžitých riešení znie akokoľvek absurdne, dnes už úver na bývanie bez predchádzajúceho sporenia nik nedostane.

Príznaky klimakteric­kého syndrómu trápia mnohé ženy. Takmer dvadsiatim percentám z nich sa kvôli návalom tepla, poruchám súvisiacim s močením, bolesťami svalov a kĺbov, stavom úzkosti či poruchám spánku zníži kvalita života a pociťujú nástup obmedzení vo svojom doterajšom živote. Odpoveďou na ich problémy je hormonálna liečba s obsahom estrogénov. To by však o nej nemohli už viac ako 15 rokov kolovať nepravdivé mýty. Jej úspešnosť je až 90 %!

Najväčšiemu európskemu nezávislému výrobcovi slnečných kolektorov, firme THERMO|SOLAR Žiar, sa tento rok podarilo dostať svoje výrobky do krajiny, ktorá nie je na každodennom zozname odberateľov. Afganistan sa tak pridal k exotickým krajinám ako Nepál, Botswana, Omán, Maroko a ďalšie, kde solárne systémy zo Žiaru nad Hronom spoľahlivo pracujú celé roky. Informoval o tom Ján Tomčiak technický pracovník THERMO|SOLARU.

V týchto dňoch ukončili obnovu drobnej turistickej infraštruktúry v areáli rekreačného jazierka v Bardejovských Kúpeľoch. Celkové náklady na obnovu a rekonštrukciu vo výške 13 257 EUR financovala Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Severovýchod Slovenska a iniciovala a spolupracovala na realizácii Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) „ŠARIŠ“ – Bardejov, ktorá by mala doplniť aj aktuálne turistické mapy. V rámci obnovy, ktorú realizovala firma Raspol– RB, s.r.o., areál obohatili o drevený mostík so zábradlím, doplnili v ňom lavičky, stoly, smetné koše, smerové tabule, ohnisko a obnovili drevené altánky. Informovalo tom riaditeľ OOCR „ŠARIŠ“- Bardejov Radomír Jančošek.

Liečivá voda vyvierajúca v Bardejovských Kúpeľoch nemá na Slovensku obdobu. V skutočnosti nejde o jednu vodu, ale rovno o vôd desať. Každá z nich má špecifické zloženie a pomáha na iný okruh chorôb ako ostatné. Vo svete sa však nájdu minerálne vody podobného zloženia. Azda najslávnejšie sú v známom francúzskom kúpeľnom meste Vichy. O niečo bližšie sú Luhačovice s ich svetoznámou minerálkou Vincentkou. Práve Vincentka a ďalšie luhačovické vody sa podobajú na bardejovské vody a používajú sa aj na liečbu podobných nemocí. Informuje o tom ekonomicko-obchodná riaditeľka Bardejovských kúpeľov, a.s. Tamara Šatanková.

Po skončení sviatkov a prázdnin a návrate žiakov do škôl, opäť nastala situácia v prospech nárastu počtu ochorení na chrípku a jej podobných ochorení. Podľa údajov Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky už v 1. kalendárnom týždni 2019 bolo hlásených 24 054 akútnych respiračných ochorení (ARO), t. j. chorobnosť 1127,1/100 000 osôb v starostlivosti lekárov hlásiacich v tomto kalendárnom týždni. Chorobnosť v porovnaní s predchádzajúcim týždňom stúpla o 39,1%. Vynikajúcim podporným prostriedkom na uľahčenie dýchania a vykašliavania hlienov pri chrípkových ochoreniach je minerálna voda Vincentka a výrobky s jej obsahom. Vincentka sa vtedy inhaluje, kloktá, vyplachujú sa ňou dutiny, strieka sa do dutín sprejmi a cmúľa v tabletkách s obsahom jej solí.

Môže byť 150 ročný dom, z drevených prvkov, zrekonštruovaný na pasívny štandard a vybavený najmodernejšími technológiami? Môže a dokonca sa touto rekonštrukciou môže dostať v USA aj do finále súťaže pasívnych projektov PHIUS v roku 2018, kde získal čestné uznanie v kategórii komerčných projektov. Úspešnú stavbu zrealizovali River Architects na Main Street v Cold Spring v NY. K úspechu rekonštruovanej stavby prispel aj popredný slovenský výrobca drevených a drevohliníkových okien Makrowin, s. r. o., Detva, ktorý na dom dodal drevené okná (imitácia gilotínových okien), vchodové dvere a aj inteligentné ovládanie domácnosti TapHome.

Región severovýchodného Slovenska je atraktívny pre cestovný ruch aj v zime. Popri kúpeľných a wellness pobytoch a skvostoch histórie sú tu aj zaujímavé, udržiavané i neudržiavané terény pre bežky. Slušná sieť singletrackov pri Bardejove a Bardejovských kúpeľoch je v zime zasnežená a časť z nich sa mení na bežkárske trate. V okolí Bardejova je 6 navzájom prepojených cyklotrás, s dĺžkou takmer 10 km. Tvoria ich 4 liečivé singletracky – Lekársky, Napoleon, Čerešenka a Herkules, Kyslíková cesta Mihaľov – Bardejov, Kyslíková dráha v Bardejovských Kúpeľoch. K dispozícii je aj necelých 40 km značených turistických chodníkov.

Najpredávanejším slnečným kolektorom na Slovensku je s veľkým náskokom plochý slnečný kolektor TS 300, ktorý bez prestávky vyrába cca 25 rokov THERMO|SOLAR, Žiar, s.r.o. Len od roku 2004 sa ho predalo doma i vo svete viac ako 150 000 kusov a spolu s jeho predchodcami sa celkový odhad predaných kolektorov tohto typu odhaduje na 250 000 kusov. Informoval o tom Tomáš Jančařík, vedúci obchodného oddelenia THERMO|SOLARU.

Záujemcovia o obnoviteľné zdroje energie (OZE) si budú môcť vybrať zo širokej ponuky rôznych zariadení, ktoré si môžu nechať nainštalovať so štátnou podporou i bez nej. Na 20. ročníku medzinárodného odborného veľtrhu vykurovania, vetrania, klimatizačnej, meracej, regulačnej, sanitárnej a ekologickej techniky Aquatherm Nitra, v dňoch od 5. do 8. februára 2019 v areáli výstaviska AGROKOMPLEX Nitra, bude vystavovať aj najväčší slovenský výrobca slnečných kolektorov THERMO|SOLAR, Žiar, s.r.o.

Najluxusnejší štvorhviezdičkový kongresový hotel Alexander sa stal za tri roky od svojho otvorenia synonymom kvality ubytovania, wellnes, gastronómie a kongresového turizmu v Bardejovských kúpeľoch, a.s. Táto vlajková loď kúpeľov sa teší značnému záujmu bonitnej klientely predovšetkým z Prešovského a Košického kraja. Priemerná vyťaženosť hotela sa zvyšuje každý rok a už dosiahla ekonomicky zaujímavú úroveň rentalibility. Informuje o tom ekonomicko-obchodná riaditeľka Bardejovských kúpeľov, a.s., Tamara Šatanková.

Takmer každý liek a liekový doplnok má rozdielnu účinnosť podľa toho ako sa užíva. Správne užívanie účinnosť liečiv optimalizuje, nesprávne naopak znižuje až eliminuje. Existujú aj kombinácie potravín a liekov a doplnkov, ktoré ich účinky nežiaduco zosilňujú. Liečivá minerálna voda Vincentka je vysoko mineralizovaná, hypotonická a má vysoký obsah sodíka, aj preto jej konzumácia podlieha určitým odporúčaniam.