Šťastné osamelé!

Vianoce osamote. Najstrašnejšia predstava, aká kedy mátožila v našich predstavách. Kde je však napísané, že osamelý človek musí cez sviatky nariekať do vankúša a na Silvestra si v trúchlení dať repete?

Citlivé témy dokážu vyprovokovať záchvaty netolerancie a jednou z nich je aj otázka sviatkov strávených osamote. Kto nežije podľa zaužívaného rodinného vzorca, automaticky prechádza do zóny nešťastníkov odsúdených na premýšľanie o vlastnej zbytočnosti. Ono to však môže byť celkom inak. Na otrepané frázy o tom, ako osamelí ľudia trávia čas vianočný pozeraním ton „dévedéčiek“ a zúfalo sa vyhýbajú pohľadu ešte aj na vianočnú guľu, už radšej zabudnite. Prečo by mal niekto skákať z okna len preto, že odvšadiaľ zunia povinné vianočné hity? Čo si mali počať samotní hudobníci? Možno nahrávali vianočné „odrhovačky“ práve v čase najväčšej rodinnej krízy, pričom ich zadúšal pocit, že majú prispieť k neopakovateľnej atmosfére najdôležitejších sviatkov v roku. Pravda, aj oni pomohli nafúknuť trh s vianočnými ilúziami a možno práve preto sa v decembri cítime nešťastnejší ako v skutočnosti sme. Osamelí ľudia osobitne – alebo?

Vianoce? Aj osamote!

Pred časom sa na internete rozvila búrlivá diskusia. Podnietili ju slová istého umelca, ktorého novinári zrejme (a dúfajme!) nesprávne interpretovali. Kauzu spôsobil výrok o tom, že na Vianoce môže zostať sám len zlý človek! Aj vás pri týchto slovách striaslo a hneď sa vám na jazyk tislo minimálne päť šťavnatých nadávok? Takéto povrchné súdy a netaktné zovšeobecňovanie naštartuje aj rodené holubičie povahy, skrátka, zachovať pokoj po podobných argumentoch je nemožné. Na tému samoty v kombinácii s Vianocami reagujeme citlivo a človeka, ktorý trávi sviatky sám, pokladáme za bezbranného. Vrodený cit pre spravodlivosť nám káže brániť ho, takže aj spomenutý nepochopiteľný útok na „vianočných samotárov“ vyvolal náležitú reakciu v podobe rozhorčených, miestami kruto výstižných odpovedí. Máte k dispozícii lepší dôkaz, že Slováci nie sú sami k sebe až takí ľahostajní? V každom prípade – Vianoce predstavujú isté kritérium. Priznajme si, že aj pri najlepšej vôli sa na človeka, ktorý ich trávi sám, pozeráme troška cez prsty.

Viac sa dočítate v dvojčísle Beauty&Woman, ktoré je už v predaji.

 

Patrí do vydania: 
December 2011 / Január 2012