Zrelaxujte v termálnej vode

Letné dovolenky sa pomaly končia, pred nami je však babie leto. V tomto období klesá denná teplota, no počasie má ešte v zálohe príjemné slnečné dni. Ako stvorené na predĺžený víkend v niektorom zo slovenských akvaparkov či termálnych kúpalísk. Inšpirujte sa tipmi Slovenskej agentúry pre cestovný ruch a vyrazte za relaxom.

 

 

Akvaparky


Slovensko má v oblasti relaxu pri vode naozaj širokú ponuku možností, ako si užívať chvíle voľna a ničnerobenia. Akvaparky bodujú komplexnou relaxačnou ponukou vrátane viacerých krytých aj otvorených bazénov s rôznou teplotou vody, cez sauny, masáže až po vírivky a detské oddelenia s atrakciami, z ktorých sa ratolestiam ťažko odchádza. Presvedčte sa, že najbližšiu možnosť, ako si oddýchnuť, máte kúsok od vášho domova. S poznávaním začnime v Meander Thermal Parku v Oraviciach, takmer až na hraniciach s Poľskom. Ak však radi trávite dni na turistike po oravských vrchoch prípadne Roháčoch, sú Oravice pravým miestom oddychu. Špecialitou plaveckého bazéna je protiprúd, ktorý preverí vašu kondíciu. Cez kopec prejdime na Liptov, ktorý patrí medzi najobľúbenejšie dovolenkové destinácie na Slovensku. Babie leto a skorá jeseň prajú prechádzkam a cykloturistike. Značkované chodníky a cyklotrasy zaručujú každý deň výlet podľa vašich predstáv. Po pobyte v prírode padne vhod zájsť do Thermalparku v Bešeňovej, kde si kúpanie môžete predĺžiť až do nočných hodín. Akvapark Tatralandia v Liptovskom Mikuláši prináša stále niečo nové. Napríklad tropický raj so slanou vodou či simulátor voľného pádu. Od jesene pribudne aj nová vstupná hala, ktorá výrazne skráti čakanie či viac skriniek v šatniach. Liptov a Tatry majú veľa návštevníkov po celý rok, preto odporúčame aj návštevu Aqua City v Poprade. V jeho vynovenej detskej časti je najväčšou atrakciou pirátska loď, postupnou rekonštrukciou prejde aj časť so saunami, aby vyhovela stále vyšším nárokom zákazníkov. Cestou ďalej na východ nájdete úplne nový Thermalpark Šírava v obci Kaluža pri Zemplínskej šírave. Otvorili ho iba začiatkom leta a postupne pridávajú nové služby. Na jeseň sa rozšíri aj o sauny a masáže, čo je ďalší dôvod, prečo sa vydať až na úplný východ Slovenska. Zo severu a východu Slovenska mierime na stredné Slovensko do malebnej prírody Veľkej Fatry s cieľom v Turčianskych Tepliciach. Spa & Aquapark tu otvárala jeho cisársko-kráľovská výsosť arcivojvoda Michael von Habsburg-Lothringen – máte teda dôvod cítiť sa kráľovsky. Veľká Fatra je veľmi dobrou turistickou destináciou a v septembri začína hrať mnohými farbami. Vyskúšajte napríklad nový chodník s rebríkmi a kovovými stúpačkami z Martina na Martinské hole. Južnejšie, kúsok od Banskej Štiavnice, zapísanej v zozname UNESCO, zrelaxujete na potulkách vo vyhnianskom Vodnom raji. Dobrým dôvodom na návštevu tohto regiónu sú aj Salamandrove dni. Druhý septembrový víkend patrí v Banskej Štiavnici baníkom a oslave ich váženého remesla. Najjužnejšie položený akvapark na Slovensku čaká na svojich návštevníkov na polceste medzi Dunajskou Stredou a Komárnom. Pri návšteve najúrodnejšej časti krajiny s množstvom cyklotrás pozdĺž Dunaja, padne vhod oddych v Thermal Corvinus vo Veľkom Mederi. Okruh Slovenskom končíme pri Bratislave v seneckom Aquathermal, ktorý na oddych často vyhľadávajú Bratislavčania a návštevníci z blízkeho okolia.

 

 

Termálne kúpaliská

 

Menej náročných záujemcov o relax vo vode potešia celoročne otvorené termálne kúpaliská. Cestu za nimi začíname na juhu Slovenska, kam sa za kúpaním v teplej vode chodilo dlhé roky. V reáli moderných termálnych kúpalísk si okrem kúpania zahráte aj plážový volejbal, futbal či tenis, prípadne minigolf. Cestu začíname v galantskom Termál Centre Galandia, kde si užijete aj saunový svet. V Dunajskej Strede okrem kúpania v liečivej vode či masáží zrelaxujete aj pri člnkovaní na prírodnom jazierku, ktoré je súčasťou Thermalparku. Štúrovo, najjužnejšie mesto na Slovensku, kde sa Hron vlieva do Dunaja, je obľúbeným cieľom vodákov. September je na juhu Slovenska začiatkom hodov a vinobraní, takže gastronomické „hriechy“ môžete vyplávať v termálnej vode na kúpalisku Vadaš. Z juhu mierime na sever s cieľom v Holidayparku v Kováčovej. Po turistike či cykloturistike v okolitých horách si doprajte pohľad na dobyté vrcholy z príjemne teplej vody a zregenerujte unavené kĺby a svaly. Nápadité kúpalisko s termálnou vodou nájdete aj na severovýchode v kúpeľoch vo Vyšných Ružbachoch. Blízkosť Pienin či obľúbeného hradu a skanzenu v Starej Ľubovni ponúkajú mnoho možností na kultúrne aj športové vyžitie. Sily na spoznávanie tohto nádherného kraja s panenskou prírodou nájdete v termálnych bazénoch pod ihličnatými stromami netradične umiestnenými na ostrovčeku uprostred bazéna.

 

 

Bio kúpaliská


Aktuálny trend návratu k prírode a maximálnej zodpovednosti k jej zdrojom, sa odrazil aj na kúpaliskách. Na Slovensku sú tri kúpaliská, ktoré na čistenie vody namiesto chemikálií využívajú vodné rastliny a riasy. Okúpete sa v nich v Sninských rybníkoch na východe Slovenska pod Vihorlatskými vrchmi neďaleko panenských lesov Národného parku Poloniny, zapísaného v zozname UNESCO. Biologicky čisté kúpalisko Krtko nájdete aj na juhu stredného Slovenska vo Veľkom Krtíši. Pri Plaveckom Štvrtku uprostred borovicových lesov na Záhorí si užijete v biobazéne Borovica, iba 30 km od Bratislavy. S ich návštevou sa poponáhľajte, aby ste nemuseli čakať do budúceho roka. Pokiaľ bude príjemné počasie a zhovievavé babie leto, budú otvorení aj v septembri. V septembri navyše začínajú okrem teplôt klesať na príjemnejšie hodnoty aj ceny po letnej sezóne. O dôvod viac vyraziť za oddychom.

 

 

Viac informácií, ako si užiť relax na Slovensku, nájdete na www.slovakia.travel

 

 

Patrí do vydania: 
September 2014