Nedarí sa vám otehotnieť?

Problém neplodnosti rieši na Slovensku každý siedmy pár. O možnej neplodnosti lekári hovoria vtedy, ak sa páru pri nechránenom styku nepodarí otehotnieť do jedného roka. Tento problém sa týka aj párov, ktoré už jedno dieťa majú a snažia sa o ďalšieho potomka. V súčasnosti sa túži stať matkami čoraz viac žien vo veku nad 35 rokov, keď sa pravdepodobnosť otehotnenia prudko znižuje.

 

 

Častou príčinou nesplnenej túžby po bábätku u žien je aj syndróm polycystických vaječníkov. Hoci prvé príznaky tohto ochorenia sa objavujú u dievčat už v mladosti, väčšina z nich ich nespája s touto diagnózou, ale pripisuje ich prejavom dospievania. Problém sa stáva vypuklejší až po rokoch, keď sa snažia otehotnieť. Ženám, ktorým sa nedarí otehotnieť, môže podľa posledných výskumov pomôcť zvýšená dávka vitamínov B8 a B9 – inozitolu a kyseliny listovej. Oba tieto vitamíny skupiny B sú novou nádejou aj v liečbe syndrómu polycystických vaječníkov, jednej z najčastejších príčin sterility, ktorá trápi asi 10 % žien v plodnom veku.

 

Prečo práve tieto vitamíny?

INOZITOL. Základom pre otehotnenie je kvalitné vajíčko. Zistilo sa, že kvalitné vajíčka majú vo folikulárnej tekutine vysoké množstvá myo-inozitolu. Práve vysoké koncentrácie myo-inozitolu sú potrebné na dozrievanie folikulov a pri správnom embryonálnom vývoji. Uskutočnené klinické štúdie potvrdzujú, že inozitol podporuje zlepšenie funkcií vaječníkov, priaznivo pôsobí na zvýšenie počtu kvalitných a zrelých vajíčok a má pozitívny vplyv na úpravu a reguláciu cyklu. Ukázalo sa, že ženy, ktoré majú problém otehotnieť, majú vo folikulárnej tekutine vajíčok nižšiu hladinu inozitolu. Po jeho doplnení sa u nich zlepšuje kvalita vajíčok a zvyšuje sa pravdepodobnosť otehotnieť. U týchto žien inozitol navodzuje pravidelnú ovuláciu. Zo štúdií vyplynulo, že inozitol dokáže meniť niektoré hormonálne parametre, ako je napríklad redukcia hodnoty LH (luteinizačný hormón) v plazme, testosterónu, prolaktínu a pomeru LH/FSH (folikulostimukačný hormón). U žien trpiacich na polycystické vaječníky príjem inozitolu pomáha zároveň upraviť sprievodné príznaky tejto diagnózy – nepravidelný Môžu vám pomôcť vitamíny skupiny B – inozitol a kyselina listová! menštruačný cyklus, predĺžené cykly či vynechávanie menštruácie. Pozitívne ovplyvňuje tiež zlepšenie prejavov androgenizmu – najmä zvýšené ochlpenie, mastnú pleť a akné, lupiny vo vlasoch i rednutie vlasov. Normalizuje hladinu tukov v krvi, znižuje hladinu cholesterolu a má pozitívny vplyv pri nadmernej produkcii inzulínu. Upravuje teda aj metabolizmus cukrov a vďaka jeho účinkom sa mnohým ženám so syndrómom polycystických vaječníkov podarí schudnúť. Spolu s niacínom v prírodnom vitamíne Niacín s inozitolom prispieva zároveň k optimálnej funkcii psychiky, napomáha odstrániť vyčerpanie a únavu.

 

KYSELINA LISTOVÁ. Ženám, ktoré túžia po bábätku i tehotným ženám, by nemala chýbať ani kyselina listová, ktorá sa podieľa na procese delenia buniek, čím prispieva k rastu zárodočných tkanív počas tehotenstva. Je súčasťou génov a chromozómov každej bunky. Pod dohľadom má všetky procesy bunkového delenia a rastu – tvorbu červených krviniek, syntézu DNA (molekuly nesúce genetickú informáciu), rast tkanív a funkciu buniek. Má priaznivý vplyv na regulárny vývoj bielych krviniek a normálny spôsob rastu. Jej nedostatok v organizme žien môže mať na svedomí reprodukčné problémy, potrat či predčasný pôrod, odlupovanie placenty, zvýšenú hladinu homocysteínu, nízku pôrodnú hmotnosť novorodenca. Kyselina listová je kľúčovým faktorom pre správny vývoj nervovej sústavy dieťaťa, pomáha chrániť dieťa pred poruchami neurálnej trubice a ďalšími závažnými komplikáciami. Príjem kyseliny listovej pred otehotnením a na začiatku tehotenstva pôsobí ako účinná prevencia vrodených zdravotných problémov dieťaťa – znižuje ich riziko až o 50 – 70 %.Pred otehotnením by ženy mali užívať kyselinu listovú denne, a to v potravinovej forme doplnenej výživovým doplnkom – keďže miecha a mozog dieťaťa sa vyvíjajú v prvých týždňoch tehotenstva, je vhodné kyselinu listovú prijímať aj niekoľko mesiacov pred plánovaným otehotnením.

 

Anémia v tehotenstve ohrozuje zdravie dieťaťa!

Pre normálny priebeh tehotenstva je potrebné dbať tiež na dostatočný príjem železa! V tele tehotných žien sa tvorí väčšie množstvo krvi, aby ňou bola dostatočne zásobená placenta – železo je potrebné na zvýšenie počtu červených krviniek matky na transport kyslíka pre dieťa aj pre tvorbu krvi dieťaťa. Dieťatko si vytvára zásoby železa na prvé mesiace života a telo matky potrebuje rezervu aj na pokrytie strát krvi pri pôrode. V gravidite ženský organizmus spotrebuje asi o 1 000 mg železa viac ako zvyčajne. Približne polovica tehotných žien ho však má nedostatok! Dbať na dostatočný prísun železa sa odporúča už od začiatku tehotenstva, v druhej a tretej tretine tehotenstva je nutné jeho príjem zdvojnásobiť! Jeho nedostatok totiž môže zapríčiniť málokrvnosť! Rozvíja sa pozvoľna a tehotná žena sa najviac sťažuje na únavu, slabosť a na to, že nemôže sústredene vykonávať svoju prácu. Je to dôležitý varovný signál, ktorý by žiadna budúca mamička nemala podceniť! Nedostatok železa v období tehotenstva môže byť príčinou neukončeného vývoja niektorých orgánov, nízkej pôrodnej hmotnosti novorodenca a predčasného pôrodu! Dostatočný príjem železa pomáha tiež zmierňovať pôrodné kŕče a bolesti a zlepšuje popôrodnú rekonvalescenciu a hojenie. Základom prevencie nedostatku železa je vyvážená strava s dostatočným obsahom železa doplnená výživovými doplnkami s obsahom železa, ktoré čo najmenej zaťažujú tráviaci trakt, najlepšie na prírodnej báze. Takýmto prípravkom je aj Železo s postupným uvoľňovaním, ktoré vďaka jedinečnému zloženiu tabliet vo forme mikrokapsúl umožňuje telu železo dopĺňať postupne počas 8 hodín. Jeho výhodou je teda priebežné vstrebávanie, čo znásobuje jeho účinnosť.

 

Ktoré potraviny sú zdrojom inozitolu a kyseliny listovej?

Najbohatším rastlinným zdrojom inozitolu sú citrusové plody (grapefruity), hrozno, kapusta, celozrnné obilniny, sušené ovocie, oriešky (arašidy), semienka (pšeničné klíčky), strukoviny (fazuľa), pivovarské kvasnice. Zo živočíšnych zdrojov sa najviac inozitolu nachádza vo vnútornostiach (pečeň, mozoček, srdce) a mlieku. Kyselina listová sa nachádza v zelenej zelenine s veľkými listami, v pečeni, vajciach a strukovinách. Jej podiel v ovocí je naopak veľmi malý (okrem pomarančov), platí to aj pre mäso a mlieko. Varením potravín sa takmer úplne zničí už za niekoľko minút.

 

Kde sa nachádza najviac železa?

Zásobárňou železa sú všetky vnútornosti, jeho bohatým zdrojom sú kvalitné hovädzie i hydinové mäso, morské ryby a plody mora, pivovarské kvasnice, trstinová melasa, strúhaný kokos, morské riasy, strukoviny (sójové bôby a výrobky z nich, hrášok a šošovica), ovocie (brusnice, ostružiny, marhule, broskyne, slivky, jahody ríbezle, figy – aj sušené), celozrnné potraviny, pšeničné klíčky a otruby, zelená zelenina (špenát, šalát, mangold, čakanka), tekvicové a slnečnicové semienka, orechy, mandle, kakao, huby.

 

 

Patrí do vydania: 
Apríl 2014