Čo prospieva prostate? Alebo prevencia je lacnejšia než liečba

Niektorí muži by možno v spravodlivom rozhorčení trochu zlomyseľne poznamenali, že prostata je ženského rodu, preto im vie tak strpčiť život. Do istého veku ani nevedia, že ju majú, príde však obdobie, keď sa táto predstojná žľaza uložená tesne pod močovým mechúrom začne hlásiť čoraz naliehavejšie. Páni, ak chcete svoju prostatu ,,umlčať“, treba sa o ňu postarať včas!

Problémy s prostatou sú záležitosťou, ktorá trápi výlučne mužov. Stredom tejto žľazy prechádza močová trubica, preto nadmerné zväčšovanie prostaty znamená tlak na močovod a sťaženie prietoku moču. Úloha prostaty dosiaľ nebola uspokojivo objasnená. Jednou z jej funkcií je tvorba výlučkov, mliečnej tekutiny, ktorá spoločne so spermiami vytvára semeno. Významnú úlohu zohráva prostata aj pri orgazme, počas ktorého sa zmršťuje a zvyšuje tak pohlavné vzrušenie. U malého dieťaťa je prostata veľká ako hrášok. Až do puberty sa len  mierne zväčší, potom však začne rýchle rásť. Po dvadsiatom roku života dosiahne normálnu veľkosť a tvar – je asi veľkosti vlašského orecha. Potom sa veľkosť prostaty asi do polovice piatej dekády života nemení, po tomto období života sa však u väčšiny mužov začne znovu zväčšovať. Zväčšenie spôsobuje množenie buniek, dochádza k uzlovitému nárastu tkaniva, ktoré sa odborne nazýva benígna hyperplázia prostaty. Vo výnimočných prípadoch môže dosiahnuť až veľkosť pomaranča. Súčasná medicína nemá jednoznačné vysvetlenie pre zväčšovanie prostaty. Predpokladá sa, že jej nárast je spojený s funkciou hormónu testosterónu. Ak sa však prostata zväčší príliš, môže začať mechanicky utláčať močovú rúru, ktorá ňou prechádza a nastanú problémy sprevádzajúce močenie: prúd moču je slabý alebo prerušovaný, postihnutý chodí na toaletu častejšie – najmä v noci, pri močení môže mať bolesti alebo pocit nedostatočného vyprázdnenia a podobne. Ak sa chcete týmto problémom vyhnúť, mali by ste urobiť všetko pre to, aby vaša prostata ostala taká, aká je - a nezväčšovala sa nadmerne. Dá sa to dosiahnuť aj správnou výživou. Nefajčite, jedzte dostatok ovocia a zeleniny a obmedzte potraviny s vysokým obsahom nasýtených tukov. Priamy vplyv na prostatu má takisto priveľká spotreba alkoholu – jej dôsledkom je častejšie močenie. Aj keď pravidelné chodenie „na malú stranu“ prostate prospieva, je lepšie, ak k tomu dochádza prirodzene. Tlak na močový mechúr zvyšuje takisto nadváha.

Aspoň dvakrát týždenne jedzte paradajky a produkty z nich vyrobené (pyré, omáčku, polievku...), pretože obsahujú dôležitý karotenoid lykopén s antioxidačným účinkom.

Priaznivý účinok majú aj potraviny bohaté na vitamín B6, zinok a selén. Tekvicové semená a tekvicový olej znižujú nielen cholesterol v krvi a chránia cievy pred aterosklerózou, ale poskytujú aj ochranu prostate, keďže obsahujú štyri dôležité látky: zinok, karotenoidy, esenciálne mastné kyseliny a fytoestrogén, ktorý blokuje účinok dihydrotestosterónu, čo je hlavný stimulant zväčšovania a aj rakoviny prostaty. Užívajte Saw palmetto, výťažok z rastliny Serenoa repens, ktorá má výrazne pozitívny účinok na prostatu. Buďte fyzicky aktívny a vyhýbajte sa podchladeniu, ktoré vyvoláva problémy s močením. Ak si nie ste istí, či je vaša výživa dostatočná a správna, poistite sa doplnkom výživy Prostenal® PERFECT COMPLEX. S Prostenalom je to prosté: v tobolkách, kde sú aktívne látky v klinicky účinnom a overenom množstve, prijmete všetko potrebné na to, aby vaša prostata ostala zdravá.

 

Prostenal® PERFECT COMPLEX obsahuje:

Saw palmetto: bylina odporúčaná na základe vedeckých štúdií pri nezhubnom zväčšení prostaty s výrazne pozitívnym účinkom na mužskú potenciu. Mechanizmus účinku spočíva v pozitívnom ovplyvňovaní mužských pohlavných hormónov a v potlačení zápalovej reakcie prostaty.

Pŕhľava dvojdomá: má močopudný a dezinfekčný účinok.

Lykopén: antioxidant, karotenoid získaný z rajčín, ktorý podľa viacerých štúdií chráni pred rakovinou prostaty.

 

Prostenal® PERFECT COMPLEX účinkuje:

– pri ťažkostiach s prostatou (poruchy močenia, ako časté, bolestivé, prerušované močenie, prudké a neodkladné nutkanie močiť, pocit neúplného vyprázdnenia mechúra),

– podporuje správnu funkciu močového a pohlavného ústrojenstva,

– má priaznivý vplyv na zníženie rizika vzniku rakoviny prostaty.

 

Trojica najčastejších diagnóz súvisiacich s prostatou:

Nezhubné zväčšenie prostaty (benígna hyperplázia prostaty)

Zatiaľ nie je celkom jasné, prečo k nemu dochádza. Vyskytuje sa predovšetkým u mužov po päťdesiatke. Môže a nemusí mať obťažujúce príznaky, pretože medzi veľkosťou prostaty a mierou ťažkostí nejestvuje priama úmernosť. Sú muži s veľkými prostatami, ktorí ťažkosti nemajú. Ochorenie sa lieči konzervatívne (tabletkami), ak takáto liečba nie je úspešná, volí sa chirurgická liečba. Dnes je najčastejšia metóda TURP – nadbytočné tkanivo prostaty sa odstráni cez močovú trubicu bez rezu na bruchu.

Zápal prostaty (prostatitída)

Najčastejšia urologická diagnóza u mužov do 50 rokov a jej pôvod nie je vždy jasný. Pri 5 – 10 % prípadov je dokázaný bakteriálny vyvolávateľ, čo sa prelieči antibiotikami. Ak nie je možné príčinu ochorenia identifikovať a vzniká chronická prostatitída, liečba nie je jednoduchá. Potláčajú sa predovšetkým nepríjemné príznaky, aby sa zlepšila kvalita života.

Rakovina prostaty (karcinóm prostaty)

Patrí k najčastejšie diagnostikovaným nádorom u mužov. Príznaky sa v začiatočných štádiách podobajú na príznaky zväčšenej prostaty alebo úplne chýbajú, preto sú dôležité preventívne urologické prehliadky. Riziko stúpa s vekom, choroba sa zriedkakedy objaví pred 40. rokom života. Liečba závisí od stupňa pokročilosti ochorenia: chirurgia, rádio- a chemoterapia i hormonálna liečba, ktorej zmyslom je znížiť hladinu testosterónu.

 

www.Prostenal.sk

 

 

Patrí do vydania: 
Október 2011