Nič dôležitejšie ako zdravie neexistuje!

Mladá, krásna, aktívna a inšpiratívna žena. Presne taká je Soňa Skoncová, modelka, moderátorka a podnikateľka, ktorá sa počas svojho rýchleho pracovného tempa stíha venovať aj charitatívnym aktivitám. Ten rok sa stala novou tvárou projektu AVON Pochod proti rakovine prsníka. V rozhovore nám prezradila zaujímavosti nielen o tejto spolupráci.

Máte dosť nabitý harmonogram. Ako to všetko zvládate ešte aj s úsmevom na tvári?

Na to mám jednoduchú odpoveď. Vo svojom živote milujem to, čo robím. Mám rada svoju prácu, aj keď toho mám naozaj veľa, snažím sa to zvládať vždy s úsmevom.

 

Popri všetkých vašich aktivitách ste sa nedávno stali tvárou projektu AVON Pochod proti rakovine prsníka. Čo vás motivovalo k tomuto rozhodnutiu?

Keď ma do tohto krásneho projektu oslovili, bola som poctená a prijala som ponuku veľmi rada. Rakovina mi pred dvoma rokmi navždy vzala môjho milovaného starého otca, úspešne s ňou bojoval aj môj ocko a netýka sa to len mňa. Je to smutné, ale táto choroba sa dotýka toľkých rodín. Konkrétne rakovina prsníka je v celosvetovom meradle tretím najčastejšie sa vyskytujúcim nádorovým ochorením, čoraz častejšie sa ochorenie diagnostikuje aj u mladších žien. Chcem, aby sa ženy dozvedeli o nej čo najviac a zamerali sa na samovyšetrovanie a preventívne prehliadky. Niekoľko minút u lekára vám môže doslova zachrániť život.

 

Podporoval vás v tomto rozhodnutí aj váš dlhoročný partner?

Samozrejme, tento projekt sa mu takisto veľmi páči.

 

Ste súčasťou aj tohtoročnej kampane projektu, kde vás môžeme vidieť spolu s bojovníčkami, reálnym ženami, ktoré majú skúsenosť s rakovinou prsníka. Ako na vás zapôsobili tieto dámy?

V prvom rade by som im chcela zložiť poklonu, pretože to boli naozaj inšpiratívne ženy, plné elánu a odhodlania. Urobili na mňa obrovský dojem.

 

S fotením máte množstvo skúseností. Bolo fotenie kampane pre vás niečím výnimočným?

Fotenie bolo výnimočné tým, že som fotila reálne s bojovníčkami a musím povedať, že boli úžasné. Dokonca spomínali, že to fotenie nie je až také jednoduché, ako to na prvý pohľad vyzerá. Ale čo je obyčajné fotenie oproti tomu, čím všetkým si museli vo svojom živote prejsť ony... Verím tomu, že naša fotografia v magazínoch či na internete dá chrobáka do hlavy čo najviac ženám, aby naozaj chodili na preventívne prehliadky a robili si samovyšetrenia. Budem šťastná čo i len za jednu ženu, ktorú môžeme inšpirovať.

 

Ste dosť aktívna na sociálnych sieťach, ktoré obľubujú najmä mladí ľudia. Je podľa vás dôležité, aby sa zaujímali o tematiku rakoviny prsníka?

Influenceri na sociálnych sieťach by si mali uvedomovať, akú silu majú v inšpirovaní ľudí. Ja chcem byť dobrá inšpirácia a chcem sa zameriavať aj na veci, ktoré majú význam a ktoré môžu pomáhať. Nič dôležitejšie ako zdravie neexistuje a to by sme si mali uvedomovať aj v momentoch, keď sme zdraví. Táto choroba sa týka čoraz častejšie aj mladých dievčat, mala som možnosť spoznať dievča, ktorej diagnostikovali rakovinu prsníka v 24. Netváriť sa, že nás sa to netýka a skutočne sa zaujímať o túto tematiku.

 

Čo by ste im odkázali alebo ako by ste ich motivovali, aby sa aj ony zapojili do boja za zdravé prsia?

Toto charitatívne podujatie symbolizuje vzájomnú podporu v boji proti rakovine prsníka a vyjadrenie spolupatričnosti ženám, ktoré s týmto krutým ochorením bojujú. Cieľom je tiež získavanie finančných prostriedkov určených na projekty zamerané na boj proti tomuto ochoreniu. Túto krásnu myšlienku podporuje čoraz viac ľudí a je to krásne. Krásne v tom, že sa ako ľudia vieme spojiť pre niečo dobré a urobiť svet aspoň o trošku lepším a krajším.

 

Zúčastníte sa AVON Pochodu po prvýkrát, alebo ste ho už niekedy absolvovali? Tešíte sa na toto podujatie?

Na AVON Pochode som sa už ako „neambasádorka“ zúčastnila niekoľkokrát. Je jedno, či ste ambasádorka alebo nie. Pokiaľ viem ambasádori tohto projektu budú mať šancu vyštartovať v prvej línii, ale to je v podstate úplne jedno, kde sa nachádzate, hlavne že všetci spolu budeme pochodovať za správnu vec. Nesmierne sa na to teším.

 

Tento ročník sa nesie v duchu rodinného pikniku. Prídete spolu s partnerom či inými známymi?

Bude to krásny deň na novom mieste v areáli Bratislavského hradu, verím tomu, že nám aj počasie bude priať.  Na tento deň sa teším a vezmem so sebou čo najviac priateľov či moju rodinu a verím tomu, že sa tam všetci stretneme!

 

9. ročník AVON Pochodu proti rakovine prsníka sa uskutoční 17. júna v areáli Východnej terasy Bratislavského hradu. Pre všetkých návštevníkov vrátane rodín s deťmi je pripravený bohatý program a atraktívne sprievodné aktivity. Vstupenkou na podujatie je tričko proti rakovine prsníka, dostupné v dámskom, pánskom a detskom vyhotovení. Viac informácií o AVON Pochode nájdete na www.zdraveprsia.sk a Facebooku Avon proti rakovine prsníka.

 

Patrí do vydania: 
Jún 2017