Február 2009


Flakóny vôní, ktoré vám predstavujeme vo februári, sú nielen krásne, ale aj neskutočne romantické. Že by za to mohol Valentín? Priznám sa, že niektoré z nich ma úplne „dostali“. Flakón chytíte do ruky, získate k nemu vzťah a potom skúmate jeho obsah – vôňu. A takto my dámy podľahneme túžbe vlastniť tieto očarujúce kúsky skla.Vyberte si flakón, ktorý sa vám najviac páči, a napíšte nám váš tip na adresu redakcie.Každý váš hlas bude rozhodovať o víťaznom flakóne mesiaca a flakóne roka Beauty&Woman. Adresa: [m]redakcia@beautywoman.sk[/m]

Vlasy, naša koruna krásy, si v zime vytrpia veľa a je to na nich koncom zimy aj vidieť. Ustavičné prechody z tepla do chladu, časté fénovanie vlasov, prekúrené miestnosti, mechanické poškodzovanie vlasov, ale i dôsledky použitej chémie, všetko to zanecháva svoje stopy. Vlasy sú suché, matné, bez lesku, často drsné, lámavé a neposlušné, niekedy elektrizujú a ťažko držia účes. Môže sa stať, že zbadáme i zvýšené vypadávanie vlasov či ich rýchlejšie mastenie. Je najvyšší čas niečo pre svoje vlasy urobiť, vrátiť im zdravie a súčasne i krásu.

Ľudia často predpokladajú, že vlasy znesú každodenné tupírovanie, lakovanie, žehlenie či kulmovanie a stále budú vyzerať zdravo. Vlasy sa však menia a to, čo boli schopné tolerovať v mladšom veku, môže teraz spôsobiť ich poškodenie a vypadávanie. Ak si chcete otestovať vedomosti o správnej starostlivosti o vlasy, vyberte pri každej otázke najvhodnejšiu odpoveď.


/S Lindou Gregáňovou, kaderníčkou so Štúdia Pierot Exclusive v hoteli Radisson SAS Carlton, Hviezdoslavovo nám., Bratislava/. Vlasy sú po zime oslabené najmä z dôvodu prechodov z chladu do tepla a opačne, majú tendenciu elektrizovať a strácajú prirodzený lesk. V tomto období trpí najmä pokožka hlavy, ktorá je nadmerne vysušená, dehydrovaná, môžu sa na nej vytvoriť lupiny, ktorých príčinou je najmä neprirodzené pôsobenie nadmerného chladu a suchého vzduchu vo vykurovaných miestnostiach. Pokožka hlavy je napnutá, niekedy aj boľavá, a preto je potrebné po každom umývaní vlasov nanášať masku alebo zintenzívniť starostlivosť. V tomto období odporúčam rad NUTRITIVE s technológiou Gluco-active od KÉRASTASE. Starostlivosť so šampónom BAIN SATIN dodá vašim vlasom pružnosť a lesk. Vhodná je aj intenzívna starostlivosť LAIT VITAL. Najlepšie urobíte, ak prídete do salónu, kde vám vyškolení poradcovia odporučia vysoko hydratačnú ampulku z tohto radu NUTRIOZE.

Nádhera drahokamov v kolíske najdrahších kovov očarí v podobe exkluzívnej rozmanitosti dizajnu a štýlu súčasného šperku.

A je to tu. Po vlne vianočných večierkov, kde sme mali možnosť po opäť ťažkom roku trochu vypustiť „paru“ a emócie, prichádza druhá večierková vlna. Plesy sa už hlásia o slovo a my sme tu opäť s dobrými radami, na čo by ste nemali zabudnúť a o čom by ste mali byť vopred informované. Ide totiž o to, že každá z nás chce byť v tento výnimočný večer výnimočne krásna. Inak povedané, na tejto akcii chce každá zažiariť, ale aj žiarenie tohto druhu skrýva nejaké nástrahy. My o nich vieme a skôr než vyrazíte, môžete sa spolu s nami na ne s dostatočným predstihom pripraviť.

Pred Plesom v opere už tradične koncom roka usporiadala spoločnosť Orange módnu prehliadku Orange fashion, kde sa pozvané dámy môžu inšpirovať na výber šiat, v ktorých sa potom predvedú priamo na Plese v opere. Predvádzali nielen známe modelky, ale aj naše úspešné športovkyne a olympioničky. Príležitosť predstaviť svoje modely dostali mladí módni návrhári zo Slovenska a z Maďarska. Na módnu prehliadku Orange fashion už tradične prišli známe osobnosti, krásne dámy, ale rovnako páni si dali záležať na svojom vzhľade. Už tradične je Orange fashion upútavkou, že onedlho sa bude konať Ples v opere.

Exotická krajina, horúci večer, šum oceánu, kráčanie po pláži, vlny, mušle, palmy. Lenivé načiahnutie za lesklým ovocím. Prekrojíte ho a máte pocit, že sa vám podarilo ukradnúť žiariace slnko. Nádherne žlté, šťavnaté, sladké, zvláštne korenisté. Mango. Ovocie, ktoré ešte donedávna v našich zemepisných šírkach neochutnal hocikto. Keď sa to podarilo dvom bratom počas pobytu na Filipínach, okamžite vedeli, že to je ono. Názov značky bol na svete.

/ O nastávajúcej dovolenkovej sezóne hovoríme s generálnou riaditeľkou CK SATUR Mgr. Eleonórou Fedorovou / Dovolenka. Toto magické slovíčko sa u dospelých spája s obdobím sladkého ničnerobenia a oddychu, podobne ako u detí prázdniny. A tento voľný čas chcú všetci zamestnaní a zaneprázdnení ľudia využiť aspoň raz v roku na maximálny relax, na načerpanie energie a na získanie nových pozitívnych skúseností a nezabudnuteľných zážitkov. Je to aj obdobie veľkých očakávaní, pretože značná časť celoročných rodinných úspor je vyčlenená práve na bezstarostnú dovolenku.

A je to tu. Španielsko odštartovalo sezónu bláznivého nakupovania. Výklady predajní sa preobliekli do nového šatu a magickými číslami pútajú okoloidúcich. Obrovský nápis −60 % pôsobí ako magnet. Rozlúštiť ho dokáže každý. Dokonca aj tí, ktorým už v prvom ročníku na základnej škole pri slove matematika behal po chrbte mráz.

Nechajte sa jej tvorbou zvádzať, provokovať a inšpirovať...

V tomto čísle štartujeme nový seriál o ženách. Každý mesiac si budete môcť prečítať skutočné príbehy a stretnúť sa s názormi žien, ktoré žijú medzi nami a ktoré nám majú čo povedať. Veríme, že vás zaujmú a pre mnohé z vás sa stanú inšpiráciou, ako aj návodom na radostnejší, zdravší a úspešnejší život. Dnes začíname so silnými ženami. Nepoznáme ich z titulkov časopisov a predsa o nich môžeme hovoriť ako osobnostiach. Dagmar, Eva, Alena a Anna vedia, že napriek nepriazni osudu musia kráčať životom ďalej a nevzdať sa. Čitateľkám Beauty&Woman vyrozprávali svoje príbehy. Každý z nich je iný, no jedno majú všetky spoločné – cítiť z nich energiu silných žien.

Pod záštitou spoločnosti Henkel sa na Slovensku už po deviaty raz koná prezentácia výtvarného umelca, ktorý pochádza zo Slovenska, ale svojou tvorbou sa úspešne presadil aj vo svete. Tentoraz to bol Matej Krén, ktorý v Mirbachovom paláci pod kurátorským vedením Ivana Jančára predstavil päť svojich pôsobivých projektov, ktorých realizácia bola zatiaľ najnáročnejšia v doterajšej histórií Galérie mesta Bratislavy.

„Za dávnych čias si kráľ z mesta Jijona našiel ženu na ďalekom severe. Princezná musela opustiť bielu krajinu svojho otca a pricestovala na slnečný juh. Dušu jej ovládol smútok. Nemohla sa viac potešiť pohľadom na krajinu zasypanú snehom. Kráľ bol zúfalý. Pohľad na vädnúcu kráľovnú mu trhal srdce. Jedného dňa vydal príkaz nasadiť okolo zámku tisíce mandľovníkov. Vždy, keď stromy zakvitli, krajina sa zaodela do bieleho rucha. Voňavé lupene zahalili zem a tá pripomínala zasneženú pláň. Kráľovnej sa do líc vrátila farba. Jej srdce opäť pocítilo závany šťastia. Odvtedy obyvatelia mesta Jijona zbierajú mandľové jadrá a vyrábajú z nich turrón.“

Ideálom súčasnej krásy, ale aj stredoeurópskym štandardom sú u žien bezchybne hladké nohy, u mužov zasa vypracovaná hruď bez náznakov ochlpenia. O podpazuší bez neželaných chĺpkov sa vari ani nemusím zmieňovať.

Kto hádal, že ide o vysoký krvný tlak či chrípku, je na omyle. Najčastejším ochorením, ktoré postihuje až 90 % obyvateľov Slovenska, je – ZUBNÝ KAZ! Číslo naozaj alarmujúce a v našich podmienkach môžeme hovoriť o epidémii.


Ako rodičia chceme pre naše deti iba to najlepšie, aby boli zdravé a v dobrej kondícii, nielen kým sú deti a dospievajúci, ale aj neskôr v dospelosti. Jeden z najlepších spôsobov, ako to dosiahnuť, je poskytnúť im v ranom detstve zdravú stravu a naučiť ich, aké dôležité je zdravo a vyvážene sa stravovať.Je dobre známe, že vyvážená strava je pre rast a vývin nevyhnutná. Dnes už vieme, že určité potraviny môžu spôsobiť z krátkodobého aj dlhodobého hľadiska výrazné rozdiely vo fyzickom a duševnom zdraví dieťaťa.

Do slovenských lekární prichádza prírodný a prvý klinickou štúdiou overený sirup z brečtanových listov – PROSPAN. Vylieči kašeľ novorodencom, deťom i dospelým bez zaplavenia tela nevyspytateľnými chemickými látkami.


Či sa nám to páči, alebo nie, sezóna chrípky prichádza rok čo rok a nám neostáva nič iné, len sa na ňu poriadne pripraviť. Napríklad aj formou zaočkovania, čím výrazne znížime šancu, že sa na nás tento rok „prilepí“. Hoci chrípkové obdobie môže vrcholiť už v januári, zvyčajne zažíva svoj „boom“ počas februára a pretrváva až do konca marca. Závisí to aj od počasia, pretože chrípkovým vírusom sa mimoriadne darí, keď je vonku nad nulou a vlhko. V zimnom období sa ľudia častejšie zdržiavajú aj v uzatvorených priestoroch, čo mimoriadne „praje“ vírusom a baktériám a zvyšuje ich šance na prenos. Náš organizmus je navyše oslabený bojom s väčším počtom rôznych vyvolávateľov ochorení, a preto im aj skôr podľahne. Zdravý človek by mal chrípkové ochorenie prekonať v priebehu jedného týždňa. Minimálne dva týždne mu však ešte potrvá, kým sa jeho organizmus úplne nezotaví a prestanete pociťovať únavu, slabosť a začne sa cítiť opäť fit.


Predstavte si, že sa ráno zobudíte, postavíte sa a na svoje nebezpečne dokonalé telo si prezriete v zrkadle. Ste majiteľom nadpozemskej krásy rozloženej do vyrysovaného tela a jasných zelených očí. A ste mužom roka. Aké to je, keď je k vám príroda fakt štedrá a nadelí dupľovanú porciu atraktívneho imidžu? Ja som nabrala guráž a opýtala som sa priamo jeho.

Alfa Romeo 159 Ti Sportwagon, Kia Sportage, Dodge Journey, Jeep Cherokee, Škoda Superb


Región Murcia, jedna zo 17 autonómnych komunít Španielska, patrí k pomerne novým turistickým destináciám. Tento región sa nachádza medzi Andalúziou a Valenciou na pobreží Stredozemného mora. Hlavným mestom je rovnomenné mesto Murcia, ale regionálne zastupiteľstvo má sídlo v Cartagene. Najvyššie pohorie dosahuje výšku vyše dvetisíc metrov. Na ploche 11 313 km2 tu žije 1,4 milióna obyvateľov a za zmienku stojí najvyššia pôrodnosť v celom Španielsku. V regióne sa pestuje ovocie, zelenina a kvety, popri cestách možno okrem skleníkov vidieť rozľahlé ovocné sady so stromami s mandarínkami či pomarančmi. Vyrába sa tu aj vynikajúce víno a olivový olej.

„To je pre mňa španielska dedina,“ povzdychla som si neraz bez toho, aby som čo i len tušila, ako taká ozajstná španielska dedina môže vyzerať. Veru, v každom ustálenom spojení sa skrýva kúštik pravdy. Spojenie španielska dedina sa do slovenčiny nedostalo len tak pre nič za nič. Či už pomenúva vec neznámu, alebo to, na čo je náš rozum prikrátky, signalizuje problém. Inak to nie je ani v prípade naozajstnej španielskej dediny. Vzdialenej, drsnej, sužovanej podnebím, čoraz viac prázdnej, ale turisticky atraktívnej.

(Divadlo: Divadlo Jozefa Gregora Tajovského Zvolen; názov: INOTAJE; autor: Jozef Gregor Tajovský; dramaturgia: Uršuľa Ferenčuková; réžia: Peter Jezný a. h.; scéna: Marek Gašpar Šafárik a. h.; kostýmy: Katarína Holková a. h.; scénická hudba: Roman Žiaran a. h.; premiéra: 17. októbra 2008)


Clinique Happy je priezračná kvetinovo-citrusová vôňa. Tvorí ju rubínovočervený grapefruit, bergamot, mandarínkový kvet zo západnej Indie, zmes exotických kvetín, bielych ľalií, čínskych zlatých magnólií a jarnej mimózy. Zmyselná ženská vôňa teraz v darčekovom balení k Valentínovi. Napíšte nám, ako ste prežili valentínsky deň. Tri čitateľky odmeníme 30 ml balením vône Clinique Happy. Píšte nám na adresu redakcie: DR-DISTRIPRESS s.r.o., Limbová 18, 831 01 Bratislava. Heslo: Clinique Happy

Začínala podobne ako Britney Spears, v detskom seriáli vo filmovom štúdiu Walta Disneyho. Jej prvá pesnička už prenikla aj do Európy, pričom v USA je z nej už slávna osobnosť. Okrem herectva potvrdila aj svoje spevácke kvality, ktoré sú rodinným dedičstvom. Otázkou je, či sa bude Miley v budúcnosti venovať viac herectvu alebo spevu? A poradí si so slávou lepšie ako Britney?

Tvorcovia nového slovenského filmu Pokoj v duši, ktorý už vstúpil do našich kín, nemali vždy len pokojné chvíle pri nakrúcaní.

Keď ho vidíte, vaše srdce bije ako zvon, a keď sa vám prihovorí, začnete sa chvieť. Chcete zistiť, či má potenciálny partner o vás záujem a chce s vami stráviť sviatok svätého Valentína? Ak áno, vyberte si jednu z odpovedí, ktorá vašu situáciu najviac vystihuje...

Označenie Ti nie je pre taliansku automobilku Alfa Romeo žiadnou novinkou. Skratka Ti – Turismo Internazionale je odkazom na históriu značky, veď aj v minulosti takto označovali športové verzie automobilov Alfa Romeo.

Automobil patriaci do kategórie SUV od kórejskej automobilky Kia sme mali možnosť počas nášho týždenného redakčného testu dokonale preveriť na všetkých typoch vozoviek aj v ľahšom teréne.

Po uvedení modelov Caliber, Avanger, Nitro a Viper dopĺňa značka Dodge svoje portfólio automobilov určených aj pre európsky trh o novinku Dodge Journey. Už jeho názov Journey = cesta, ho radí do skupiny automobilov stvorených na pohodlné a bezpečné prekonávanie dlhých cestných vzdialeností.

Novinka Cherokee má ako správny Jeep rázne hranatý a mierne konzervatívny dizajn dodávajúci mu štýlovosť starších kultových modelov.

Škoda Superb 2,0 TDI DSG Elegance druhej generácie vstupuje na trh automobilov strednej triedy z absolútne nekonvenčným dizajnom, ktorý vyvoláva od marcového uvedenia viac polemík, ako ktorýkoľvek iný model tejto triedy. Jedno však tejto modernej limuzíne nikto nevezme. Z hľadiska vnútorného priestoru a cestovného komfortu nemá mladoboleslavský model vo svojom segmente konkurencieschopného protivníka.