Voda - Potrebujeme vypiť osem pohárov vody denne?

Výčitky svedomia pre zanedbávanie svojho zdravia majú mnohí z nás. A to aj kvôli tomu, že nevypijú dva až dva a pol litra tekutín denne, ktoré odborníci posledné roky vo veľkom odporúčali. Najnovšie poznatky však mýtu pitia ôsmich pohárov vody oponujú. Napriek tomu sa ale lekári zhodujú, že pitný režim je dôležitý.

Voda – základ života

Zatiaľ čo bez jedla dokážeme prežiť tri týždne, bez vody tak tri-štyri dni. Voda je základ života. Dve tretiny ľudského tela pozostávajú z vody. Nemôžeme existovať bez vody, ak nebudeme mať žiadne jej zásoby v tele. Náš organizmus potrebuje vodu, aby prežil. Voda je nevyhnutne dôležitá pre ľudské telo, keďže ovplyvňuje metabolizmus na všetkých úrovniach. Vo vodnom prostredí prebieha každá chemická reakcia, napríklad látková výmena či trávenie, prenos živín aj odpadových látok, rozpúšťanie čiastočiek potravín. Je nosičom minerálov, stopových prvkov a ďalších elementov a reguluje teplotu tela prostredníctvom potenia a dýchania. Navyše sa podieľa na vyplavovaní toxínov z nášho organizmu pomocou obličiek, čriev a pokožky.

Keď nám chýbajú tekutiny

Pri nedostatku vody sa človek cíti unavený, malátny, nesústredený. Dochádza k poruchám koncentrácie, klesá celková výkonnosť a zhoršuje sa koordinácia pohybov. Nedostatkom vody sa zhusťuje krv, čím sa zhoršuje prekrvenie a okysličenie orgánov. Zároveň klesá v ľudskom tele krvný tlak, zrýchľuje sa pulz a znižuje sa zásobovanie tkanív kyslíkom. Pri nedostatku tekutín sú zaťažené obličky, pretože vylučujú priveľmi koncentrovaný moč. Tým sa zvyšuje riziko tvorby močových kameňov a zápalu močových ciest. Pri veľkej dehydratácii organizmu môže dôjsť aj k úplnému zlyhaniu funkcie obličiek. Nedostatok tekutín sa odráža na pokožke, ktorá vyzerá sucho a nepružne. Vysušené sú tiež sliznice dýchacích ciest, vďaka čomu sú náchylnejšie na ochorenia. Dehydratácia organizmu môže zapríčiniť aj akútnu bolesť hlavy.

Koľko vody vypiť

Dlhé roky sa hovorilo o tom, aké dôležité je vypiť minimálne dva až dva a pol litra vody denne. Toto odporúčanie sme nachádzali na stránkach všetkých časopisov. Najnovšie štúdie však mýtus ôsmich pohárov vody vyvracajú. „Množstvo dennej dávky vody závisí od viacerých faktorov. Chodí k nám napríklad pacientka, ktorej jedálny lístok pozostáva z osemdesiatich percent zo surovej stravy, to znamená, že je prevažne iba ovocie, zeleninu a obilniny. Denne nevypije viac ako tri poháre vody a niekedy ani to. Napriek tomu nemá žiadne zdravotné ťažkosti. Vodu prijíma spolu so stravou,“ hovorí gynekologička MUDr. Iveta Trnovská z I. T. – Gynekológie, s. r. o., zo Sučian. „Pitný režim je podmienený príjmom a výdajom vody, vekom, hmotnosťou, fyzickým zaťažením organizmu a tiež okolitým prostredím. Za optimálnu dennú dávku považujem 1,5 litra vody. Ale ako som už povedala, náš organizmus prijíma vodu spolu so stravou. Keď zjeme kilo melónu alebo jahôd, je to, akoby sme telu dodali 0,9 litra vody. Nie je preto nutné, aby sme za každú cenu vypili niekoľko pohárov vody denne. Treba sa pozerať na to, čo jeme, akú fyzickú aktivitu vykonávame a koľko stupňov ukazuje vonku teplomer.“

Kontrolka – vlastný moč

Varovným signálom pri nedostatku tekutín je pocit smädu vyslaný priamo z mozgu. Náš organizmus si takýmto spôsobom pýta to, čo mu chýba. Ak nebývate smädná a nie ste si istá, či svojím pitným režimom neohrozujete svoje zdravie, ako kontrolka vám môže poslúžiť vlastný moč. Doktorka Trnovská vysvetľuje: „Vzhľad moču napovie mnoho, aj to, či máme dostatok vody v tele a aké množstvo tekutín naše telo skutočne potrebuje. Zdravá farba moču je svetlá a číra. Čím viac pijeme, tým je moč redší a svetlejší. Naopak, ak neprijímame dostatok tekutín, telo sa snaží zachrániť vodu koncentrovanú v moči. Takýto moč vyzerá husto a má tmavú farbu. Každý si môže sám skontrolovať, v akom stave je momentálne jeho moč a podľa neho prispôsobiť aj svoj pitný režim. Vhodné je dopĺňať tekutiny priebežne a nie až keď sa dostaví pocit smädu, ktorý už len oznamuje, že organizmus sa nastavuje na núdzový režim, čo sa potom negatívne odráža na našom zdraví.“

Kedy je dôležité piť viac

Strata vody je podmienená intenzitou dýchania, potením, fyzickou námahou, vonkajšou teplotou a tým, čo máme oblečené. Dvojpercentný pokles vody v bunkách môže viesť až k dvadsaťpercentným stratám energie. Pri športe stratí človek priemerne jeden až jeden a pol litra vody za hodinu. Závisí to od kondície a od typu činnosti. V každom prípade platí, že ak sa vytvárajú na pokožke kvapky potu, stratíme približne liter vody, a ak pot tečie prúdom, ide o jeden a pol litra. Toto množstvo potrebujeme organizmu vrátiť a zodpovedajúce chýbajúce tekutiny do tela okamžite doplniť. „Podobne to platí aj pri práci a pohybe v teple, kedy sa potíme viac, čím dochádza k veľkým stratám vody a minerálov. Zvýšená produkcia tekutín pri telesnej námahe vyplýva z toho, že väčšina energie sa mení na teplo a telesná teplota sa znižuje potením. Nedostatok vody spôsobuje zlyhanie termoregulácie. Bez vody totiž vysycháme ako rastliny. Veľké straty tekutín v priebehu niekoľkých hodín môžu spôsobiť kolaps, zlyhanie orgánov a v niektorých prípadoch aj smrť. Nebezpečenstvo vzniká najmä pri kombinácii horúčav a pri zvýšenom pohybe či pri chorobách s teplotou,“ varuje doktorka.„Pri urologických ochoreniach odporúčame piť viac ako obyčajne, aby sa obličky a močové cesty zavodnili a prefiltrovali. Pitný režim v podstate slúži ako prevencia proti obličkovým kameňom. Z praxe vieme, že niektorým pacientom zvýšený príjem tekutín pomohol zbaviť sa menších obličkových kamienkov. Tie sa prirodzenou cestou prostredníctvom moču z organizmu jednoducho vyplavili,“ radí doktorka Trnovská. „Zvýšiť dennú dávku tekutín je dôležité aj pri diéte či chudnutí. Čím menej jeme, tým viac musíme piť, pretože mozog dokáže vyrobiť energiu nielen z jedla, ale aj z vody. Navyše pitie vody pred jedlom môže pomôcť človeku znížiť prísun kalórií, pretože navodzuje pocit nasýtenosti a my tak zjeme menej.“

Škodí priveľa tekutín?

Ak sa vám zdá, že pijete priveľa vody, nebojte sa. „Nadbytok vody nemôže organizmu uškodiť. Telo si s ním dokáže poradiť samo. Je to jednoduché. Čím viac pijeme, tým častejšie chodíme na WC. Voda sa vylučuje aj dýchaním a, samozrejme, potením. „Za varovný signál považujeme nutkavý až chorobný pocit smädu. Môže byť totiž príznakom cukrovky. Do rizikovej skupiny patria aj tehotné ženy s diagnózou preeklampsie – chorobného stavu, ktorý niekedy u budúcich mamičiek nastáva a prejavuje sa vysokým tlakom, opuchmi dolných končatín a zistením vysokej hladiny bielkovín v krvi. V takomto prípade odporúčame znížiť príjem tekutín, aby sa telo zbytočne nezavodňovalo ešte viac,“ tvrdí lekárka. „Pitný režim je v každom prípade dôležitý. A ak si niečí organizmus žiada vypiť viac ako liter a pol vody denne, je to v poriadku.“

Autor
Gabriela Kubaljaková