Šetrné pranie jemných textílií a spodnej bielizne: Čo robiť a čomu sa vyhnúť?

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, či periete svoju spodnú bielizeň a iné jemné textílie ako hodváb, satén či napríklad čipku správne? Dodržiavaním správnych postupov môžete výrazne predĺžiť ich životnosť, predchádzať strate farby, tvaru či žmolkovaniu. 


Zdroj obrázka: Monkey Business/stock.adobe.com

Pri farbách sa triedenie nekončí

Okrem farieb je pri praní bielizne dôležité zohľadniť aj typ tkaniny. Rôzne materiály vyžadujú špecifickú starostlivosť. Napríklad bavlna a syntetika sú odolnejšie a znesú aj intenzívnejšie pranie a sušenie, než chúlostivé materiály ako hodváb alebo čipka. Bielizeň by ste preto mali rozdeľovať pred praním nielen podľa farby. Drsnejšie materiály, ako rifľovina alebo hrubá bavlna, môžu jemné tkaniny poškodiť. Predídete tak predčasnému opotrebovaniu či tvorbe žmolkov. 

Výber vhodného pracieho prostriedku

Pre dlhú životnosť farieb a tkaniny je dôležité správne zvoliť prací prostriedok. Silné chemikálie v bežných čistiacich prostriedkoch môžu byť pre jemné vlákna škodlivé. Zvážte použitie jemných, prírodných alternatív alebo hypoalergénnych prostriedkov, ktoré sú šetrné nielen k bielizni, ale aj k pokožke

Vhodnou alternatívou aviváže sú parfémy do prania, ktoré osviežia bielizeň príjemnou vôňou bez toho, aby znižovali jej savosť alebo poškodili vlákna. Oblečenie a textílie ošetrené parfumom do prania si zachovajú príjemnú vôňu v šatníku až do ich ďalšieho použitia. 

Prečo používať Horomia oleje?

  • Horomia ponúka možnosť kúpiť si vzorky vôní v balení 9 alebo 18 kusov po 20 ml, takže si ľahšie vyberiete vôňu, ktorá vám vyhovuje predtým, ako si zaobstaráte 250 alebo 500 ml balenie.
  • Horomia oleje do prania nie sú testované na zvieratách.
  • Olej je uchovávaný vo fľaši zo špeciálneho PET plastu, ktorý je recyklovateľný, s ochranným uzáverom s detskou poistkou.
  • Neobsahujú GMO, ťažké kovy, olovo, chróm, nikel, kadmium, ortuť ani arzén a sú v súlade s nariadením ES č. 1223/2009, tzn. spĺňajú požiadavky európskej legislatívy pre kozmetické výrobky.

Prať ručne alebo v práčke? 

Pre jemné tkaniny je najvhodnejšie ručné pranie vo vlažnej vode, prať však môžete aj v práčke. Napríklad bavlnené nohavičky sa perú najlepšie v teplej vode pri štandardnom programe, zatiaľ čo syntetické materiály vyžadujú skôr studenú vodu a jemný program. Používajte krátke pracie cykly, pretože dlhé pranie môže viesť k postupnému opotrebovaniu tkaniny. Na niektoré materiály by ste mali navyše použiť ochranné vrecká, napríklad v prípade čipky alebo podprseniek s kosticami. 

Plákanie a sušenie

Jemné tkaniny nikdy nevystavujte vysokým otáčkam pri odstreďovaní, a ak to nie je absolútne nutné, nesušte ich v sušičke. Najlepšie je nechať ich voľne uschnúť na vzduchu, vyhnúť by ste sa však mali priamemu slnku. Čipku by ste mali navyše sušiť položenú na rovnej ploche, napríklad na uteráku, aby si zachovala svoj tvar a nedeformovala sa. 

Patrí do vydania