September 2009

Hodnoťte, vyberajte, hlasujte! Opäť budeme odmeňovať desať čitateľov. Stále môžete hlasovať na webe a pridávať hlasy flakónom vôní, ktoré sme už uverejnili v predchádzajúcich vydaniach Beauty&Woman. Svoje hlasy posielajte na emailovu adresu [m]sutaz@beautywoman.sk[/m] , redakcia@beautywoman.sk alebo na adresu DR-DISTRIPRESS s. r. o., Limbová 18, 831 01 Bratislava, heslo Flakón roka Beauty&Woman.

Vďaka spoločnosti L´Oréal som sa v dňoch 12. – 14. júna 2009 zúčastnila v Paríži na oslavách 100. výročia spoločnosti L´Oréal. Pri tejto príležitosti som mala možnosť osobne stretnúť viacerých svetových kaderníkov a ambasádorov L´Oréal Professionnel Paris. Učarovalo mi majstrovské umenie Laetitie Guenaou, ktorú som v Paríži obdivovala už po druhýkrát, a preto som si ju vybrala na rozhovor.

Vo víre modrých a pastelových odtieňov telovej farby si zatancovala Katarína Štumpfová, víťazka Let´s Dance 3.

Nie je ani astrologička ani veštkyňa, nepracuje ani v observatóriu. A predsa jej do pracovného života zasahujú hviezdy. Stretáva sa s nimi pri rôznych príležitostiach, pozoruje a vníma ich v rozličných situáciách. O práci, názoroch na slovenský šoubiznis, ale aj o rodine a osobných ambíciách hovoríme so známou tvárou úspešnej slovenskej komerčnej televízie Ivanou Smatanovou.

Bola to láska na prvý pohľad. Dennodenne dokázali spolu pretelefonovať celé hodiny a aj po roku si mali stále čo povedať. Keď vyslovil slovo „svadba“, nezaváhala ani na okamih. Sobáš bol skromný a neskutočne romantický. Chceli si vychutnať každý okamih. Ich cesty sa zakrátko mali rozdeliť. On sa musel vrátiť, odkiaľ prišiel. Pochádzal z iného konca zemegule.

Tmavovlasá a tmavooká, šibalská Audrey Tautou sa narodila pred tridsaťjeden rokmi vo francúzskom Beaumonte v Normandii ako prvá zo štyroch detí (má dve sestry a jedného brata). Podobne ako Gabrielle Chanel Audrey strávila svoje detstvo v Auvergne. Svoj herecký talent spočiatku nepovažovala za životnú prioritu. V rodine sa totiž herectvo veľmi nenosilo – otec je zubár a matka učiteľka, a tak sa malá Audrey neodvážila povedať, že by sa mu v budúcnosti rada venovala. Vybrala si preto náhradný odbor – biológiu a štúdium primátov. V roku 1995 odišla do Paríža, kde sa prihlásila na štúdium modernej literatúry na Sorbonne. Herectvo ju však bavilo stále viac, preto sa zapísala do kurzu Courá Florent na prestížnej škole Ecole Florent. Začala poctivo obchádzať kastingy a svoj prvý filmový debut absolvovala v osemnástich rokoch v snímku pre televíziu Coeur de Cible (1996). Od toho času strieda herectvo na plátne s televíznou tvorbou.

Raz ju vidíte ako drzú hip-hoperku, potom ako nežnú latinskoamerickú nevestu z vidieka, prípadne ako indickú princeznú či vyzývavú krásavicu. Kanaďanka s portugalskou krvou sa inšpiruje rôznymi svetovými kultúrami a ich hudbou, čo jej v konečnom dôsledku prináša len úspech. Jej pesničky spred troch či štyroch rokov sú stále populárne a nadčasové.

V tanečnej súťaži Let´s dance to so svojím tanečným partnerom dotiahla až do finále. Prvé miesto, obrovský úspech u divákov a nebývalý záujem médií o jej osobu z nej spravili človeka, ktorý už nie je verejnosti neznámy. Niektorí o nej hovoria iba v superlatívoch, iní sa snažia poukazovať na všetko možné, len nie na jej kvality. Pritom každému, kto videl aspoň jedno kolo tejto televíznej tanečnej šou, musí byť jasné, že okrem príťažlivosti a šarmu jej matka príroda nadelila aj nadmieru vyvinutý zmysel pre rytmus a pohyb. Katka Štumpfová má skrátka tanec v krvi.

Väčšina z nás, ktoré si ešte pamätáme časy pred „nežnou“, vieme, aké úbohé to vtedy bolo s kozmetikou. Jedna značka, pramalý výber. Jediné vystúpenie z radu si mohli dovoliť tie z nás, ktoré si dokázali zohnať bony a mali dostatok času a trpezlivosti na nekonečné čakania v radoch. V tom čase však predsa len existovala jedna značka, ktorá – nevedno prečo – občas aj tých časoch prenikla medzi náš ženský pospolitý ľud. Dior – to je to zázračné meno, ktoré aj dnes, po toľkých neuveriteľných rokoch, dokáže zarezonovať v našich mysliach. Výrazne zarezonovať.

Taliansky renesančný architekt, hudobník, vynálezca, staviteľ, sochár a maliar Leonardo di ser Piero da Vinci sa narodil v sobotu 15. apríla 1452 o tretej v noci v Anchiane neďaleko mesta Vinci. Jeho rodičia ser Piero da Vinci a Caterina neboli manželia, a tak Leonardo bol nezákonný syn. Leonardo žil v rodine svojho otca, ktorá mu poskytovala dobrú výchovu a kde mohol s plnou podporou rozvíjať svoje výnimočné schopnosti. Významnú úlohu v jeho detstve zohral jeho strýko Francesco, filozof a zaháľač, ktorý ho zasvätil do teórií o prírode, o poznávaní, o pokusoch a overovaní a učil ho láske ku všetkému tvorstvu a odhaľoval mu múdrosť prírody. Otec ser Piero presťahoval svoju rodinu, Leonarda a manželku Albieru, ktorá bola pre Leonarda nevlastnou matkou, z toskánskeho mestečka Vinci do Florencie. „Chlapec sa musí začať učiť, nemôže sa od rána do večera túlať po chotári,“ povedal.

Od šestnástich rokov písal texty pesničiek, neskôr hlavne pre Paľa Hammela a skupiny Prúdy a Elán. Vydal ich v dvoch zbierkach textov Túlavý psík a 69 textov a poviedkovej knihe Paternoster. Pre Elán napísal texty najznámejších piesní, akými sú Stužková, Zaľúbil sa chlapec a iné. Naposledy s Elánom spolupracoval na vydaní albumu Elán – Tretie oko, ktorý vyšiel pri príležitosti megakoncertu skupiny Elán v Prahe v septembri 2003. V roku 2004 vyšiel výber z jeho textov pod názvom Kamalásky.

BMW Z4 Roadster sDrive35i, Lexus IS 250C, Opel Agila 1,3 CDTI, Fiat Ducato Panorama

Rakúske Korutánsko patrí k obľúbeným cieľom letnej dovolenky – sú tu veľké jazerá, ako Wörthersee, Millstätter See, Ossiacher See a Weißensee, ale aj menšie, ako Faaker See, Klopeiner See či Pressegger See. V lete jazerá dosahujú veľmi príjemnú teplotu na kúpanie a čistota vody sa blíži k hodnotám pitnej vody. Návštevníci smerujú však aj do hôr za vysokohorskou turistikou a čoraz častejšie vyhľadávajú dovolenku na sedliackom dvore. Navštíviť možno aj dva národné parky Nockberge a Vysoké Taury. Spolu je v Korutánsku 1 270 jazier, 8 000 riečnych kilometrov, 43 ľadovcov a 60 liečivých prameňov.

Keď sme sa rozhodovali, či vycestovať, alebo nevycestovať do ďalekej Číny, nakoniec zvíťazila zvedavosť uvidieť na vlastné oči najľudnatejšiu krajinu sveta. Letecké spojenie si vyžaduje najmenej jeden prestup, v našom prípade sme leteli z Viedne do Dubaja a potom pokračovali ďalej do Hongkongu. Čas prestupu možno celkom príjemne stráviť v dobre známych obchodoch priamo na letisku v Dubaji.

Nezdá sa vám, že dobrých rád je odrazu akosi priveľa? Valia sa na nás len čo zapneme telku, nakukneme v kníhkupectve do knižnej novinky alebo otvoríme časopis. Trh s radami získal rozmery, o akých sa nám ani nesnívalo.

Aj vy pociťujete po zjedení kyslého ovocia alebo pri čistení zubov zvýšenú citlivosť či výraznú bolesť? Zodpovedné za ňu sú odhalené zubné krčky! Podľa štatistiky takýmito problémami trpí každý tretí a vo veku nad štyridsať rokov každý druhý človek. Kto si správne neošetruje zuby v takomto ranom štádiu, môže pri čistení zubov trpieť až nepredstaviteľnou bolesťou, čo vedie, samozrejme, až k postupnému zanedbávaniu zubnej hygieny. Následne sa na zuboch vytvára bakteriálny povlak a cesta k zubnému kazu je otvorená!

Celá naša populácia je dnes vystavená znečistenému prostrediu, stresu, náročnému životnému štýlu či pôsobeniu slnečného žiarenia. Pre mužov i pre ženy sú vymenované fenomény priamym útokom proti zachovaniu ich zdravia, krásy a sviežej pokožky.

Autor divadelnej hry Roland Schimmelpfennig poskytol tvorcom dostatočne tvárny a voľný materiál, s ktorým najmä režisér Eduard Kudláč naložil s patričným vkusom, akceptovateľným názorom a najmä – estetickou zrelosťou. Formálnymi postupmi sa priam brilantne vyhli (nie iba autor, ale aj režisér) prirodzenej neakceptácie samotnej absurdnej situácie – objavenia sa Romy v dome Franka a Klaudie po dvadsiatich rokoch, čím prakticky hlavnú tému dostali tam, kde ju chceli dostať – nad dianie na scéne.

Druhá generácia prémiového roadsteru od BMW Z4 ohlásila svoj príchod začiatkom roka na Detroitskom autosalóne. Niet sa čo diviť, že sa tento úžasný dizajnérsky kúsok zapáčil aj odborníkom z oblasti priemyselných architektov vo Virgínii, ktorý mu udelili medzinárodnú cenu IDEA 2009 (International Design Excellence Award).

S pokročilým letom obohatil japonský Lexus rozrastajúci sa segment kabrioletov o úplne nový model IS 250C. Už z názvu je jasné, že ide o auto postavené na platforme známej limuzíny IS s 2,5-litrovým šesťvalcovým motorom. Ide v poradí o druhý kabriolet s pevnou sklápacou strechou po premiérovom modeli Lexus CS430. Vďaka pevnej streche, ktorá v priebehu dvadsiatich sekúnd kompletne zmizne v batožinovom priestore, máte k dispozícii tak štýlový víkendový kabriolet, ako aj elegantné coupe na bežný pracovný deň.

Optimistický, mladistvý dizajn s výrazným profilom čelnej masky s veľkými čírymi svetlami a vekom batožinového priestoru zvažujúcim sa takmer kolmo k zadnému nárazníku. To sú základné rysy najmenšieho z rodiny značky Opel, ktorého príznačný názov Agila výstižne vyjadruje jeho dominantné vlastnosti, ktorými sú aktívnosť a vitalita.

Z donedávna pracovného Ducata vznikli postupne nové luxusné verzie na prepravu osôb s vysokou mierou komfortu, bezpečnosti a s veľkým batožinovým priestorom. Jeho kvality sme si vyskúšali počas desaťdňovej cesty, keď sme v plne obsadenej Panorame precestovali takmer 3 000 kilometrov.