December 2022

Stará pravda vraví, že najlepšia energia je tá ušetrená. Ak niekomu nestačia astronomické ceny energií z posledného roka a stále váha, mali by ho rozhýbať dotačné programy od štátu. Ušetrí na vykurovaní (aj chladení) a navyše mu na to prispeje štát. Jeden z najvhodnejších pre obyvateľov rodinných domov je Obnov dom z Plánu obnovy a odolnosti SR, ktorý zastrešuje Slovenská agentúra pre životné prostredie (SAŽP). Jej cieľom je do roku 2026 podporiť príspevkom na obnovu domu až 30 tisíc domov starších ako 10 rokov. Ku koncu novembra 2022 bolo podaných cca 1500 žiadostí. Jednými z najvhodnejších výrobkov pre dotačnú obnovu sú okná a dvere od popredného slovenského výrobcu Makrowin, s.r.o., Detva. O tom, prečo si ho máte zvoliť ako dodávateľa, hovorí Dušan Majer, riaditeľ spoločnosti.

Prečo je Vincentka minerálkou? Preto, že obsahuje minerály, presnejšie prírodné rozpustené minerálne látky. A prečo je vysoko mineralizovanou minerálnou vodou? Lebo obsahuje rozpustné látky v rozmedzí 5 000 – 15 000 mg/l. Navyše Vincentka je jedinečná minerálna voda z prírodných liečivých zdrojov prameniacich v Kúpeľoch (Lázních) Luhačovice. V týchto kúpeľoch sa ľudia preukázateľne liečia už vyše 300 rokov. Informuje o tom Jan Šumšal, riaditeľ spoločnosti Vincentka, a. s.

V Bardejovských Kúpeľoch prebiehajú už druhý mesiac práce na revitalizácii Lávky priateľstva. Celkové náklady sú odhadované na cca 49 000 EUR. Drevo dodali Bardejovské Kúpele a ďalší materiál a práce budú financovať Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) „ŠARIŠ“ – Bardejov a Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Severovýchod Slovenska, z dotácie Ministerstva dopravy a výstavby SR, v rámci obnovy turistickej infraštruktúry. Pokiaľ to počasie dovolí, hlavné práce by sa mali realizovať do konca roka 2022. Prví návštevníci by sa mohli prejsť po zrekonštruovanej lávke po jej kolaudácii, pravdepodobne na jar budúceho roka. Informuje o tom riaditeľ (OOCR) „ŠARIŠ“ – Bardejov Radomír Jančošek.

Stredovek bol neľahkým obdobím na život a spravodlivosť musela byť rýchla a účinná. Jedným z najvýznamnejších práv a výsad miest bolo preto hrdelné právo. Spolu s výsadou vyberania mýta, daní a poriadania trhov tak tvorili základ právnej a ekonomickej existencie mesta. Bardejovská spravodlivosť bola tak povestná prísnosťou, že v Šariši sa zvyklo hovoriť: ,,Od bardejovskej spravodlivosti ochraňuj nás, Bože!”. Na túto dobu sa zachovali pamiatky, ktoré sú dnes dôvodom na návštevu historického mesta Bardejov, ktoré je zapísané do zoznamu Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Sú to: Lampový stĺp pod ktorým sa stínalo, Katov dom, katova lavica v Bazilike svätého Egídia a novodobá socha kata na Radničnom námestí. Informuje o tom riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) „ŠARIŠ“ - Bardejov Ing. Radomír Jančošek.

Všetci vedia, že najdôležitejšie je zdravie. Za peniaze sa nedá kúpiť, ale zato sa za nich dajú kúpiť výrobky, ktoré zdravie podporujú. Patrí k nim aj sada výrobkov Vincentky, ktoré sú mimoriadne vhodným darčekom k Vianociam. Novinkou je inovovaná VINCENTKA DARČEKOVÁ KAZETA I, kde fľašové balenie Vincentky s objemom 0,33 litra nahradila plechovka Vincentky s objemom 250 ml. V predvianočnej akcii sa kazeta predáva za 259 Kč (cca 10,5 eura).

V rodinnom dome majú svoj význam rôzne druhy obnoviteľných zdrojov energie (OZE). Pri takej veľkej množine premenných, aké sú v hre, je prakticky nemožné dnes zvoliť taký systém zásobovania rodinného domu energiami, ktorý bude prinášať jednoznačne najvyšší ekonomický efekt pri ešte rozumných investíciách. A to po celú dobu životnosti, ktorá je veľmi rôzna (12,30,40 rokov). Drastický pohyb cien energií za posledný rok postavil na hlavu ekonomiku, ale čo je ešte horšie vôbec samotnú dostupnosť určitých druhov energií za rozumnú cenu. Rozhodujúca je i prácnosť a ekológia. Pritom o tom, čo je dostupnejšie, rozhodujú často politici alebo panika na trhu (drevo, uhlie). Pri zohľadnení všetkých faktorov môžeme povedať, že najlepšie je bývať v nízkoenergetickom novopostavenom dome vybavenom termickými kolektormi, fotovoltickými (FV) panelmi a tepelným čerpadlom. Pre efekt a pocit tepla je ešte vítaný aj kozub, či piecka a stropné chladenie. Lákavé? Až nato, že hneď máme rozpočet novostavby vyšší aj o 50 %.

Máte pocit, že hubky už ste v ponuke od Annabelle Minerals videli? Je to tak! Lenže nové Softies sú vyrobené z inovovaného materiálu, ktorý nič neuberá na ich pôvodnej jemnosti, zároveň je ale ekologický.

Zariaďte, aby vašim blízkym tento rok Ježiško daroval nádherné vlasy. Po tých totiž túžia všetci. S vianočnými balíčkami od Neuma to nebude nič zložité. Všetky prípravky v nich sú z veľmi kvalitných prírodných ingredienciií a účinných receptúr. Stačí len vybrať tú správnu starostlivosť.

Máme pre vás návod, ako doslova za pár sekúnd bez papiera a lepiacej pásky zabalíte hocaký darček. Bude to lacné, bude to krásne vyzerať a bude to aj ekologické.

Dlho očakávaná vianočná kolekcia renomovanej značky spodnej bielizne Triola je už tu! Pokiaľ ste sa tešili na rafinované spojenie zvodnej čipky, dokonalých ľahučkých košíčkov, ktoré spolu s prepracovanými ramienkami udržia každú váhu v tej správnej výške a poradia si aj s asymetriou, práve ste sa dočkali.

Tento rok nás čaká celkom dlhé adventné obdobie, veď prvú sviečku zo štyroch sme zapálili už 27. novembra. Inšpirujte sa našimi tipmi na magický čas medzi končiacou sa jeseňou a Vianocami.

Bardejovské Kúpele, a.s. prekonali ťažké covidové roky, čelia inflačnému zdražovaniu vstupov a od budúceho roka ich čakajú zvýšené ceny energií. Napriek tejto nepriazni očakávajú, že sa aj s pomocou štátu v oblasti zastropovania energií s touto situáciou vyrovnajú. Pripravujú však i vlastné opatrenia, ktorými budú čeliť energetickej kríze. Informuje o tom ekonomicko-obchodná riaditeľka Bardejovských Kúpeľov, a.s., Tamara Šatanková.

Značka obliečok a bytového textilu Lejaan sa na trhu objavila v roku 2020, prípravy však začali už o tri roky skôr. Stoja za nimi perfekcionistické požiadavky troch kamarátov – Marcela Gecova, Jana Kmocha a Jana Bartoša, ktorých mená sa v prešmyčkách premietli aj do názvu značky. Do jej základov vložili znalosti z hotelovej prevádzky, ale aj architektúry a designu zo svojich predchádzajúcich pôsobení.

Je len málo súčasných módnych tvorcov, ktorí by ustáli vedenie poprednej francúzskej značky a zároveň budovanie tej vlastnej a to relatívne bez škandálov. Hoci sa nedá povedať, že je Marc Jacobs anjelom, svoju cestu si vyšliapal s božou trpezlivosťou.

Štýlový darček a revolučná technológia v jednom. Nová bezdymová dimenzia prišla už aj na Slovensko.

Women‘secret je špecialista na ženský vesmír. Značka vytvorená ženami a pre ženy. Zameriava sa na vývoj globálnej značky, ktorá je schopná zmiešať prestíž, ženskosť, súčasnosť a dobrú cenu.

 

Zvlášť v zimnom období, keď sa nám kvôli sychravému počasiu nechce z domu „vystrčiť ani nos” a čas trávime najčastejšie v sede pri televízii či počítači, by sme mali mať pod dohľadom svoju stravu. Dlhší pobyt doma nás totiž podvedome vedie k vyššej konzumácii jedla a sladkých pochúťok... Čo tak pokúsiť sa prežiť zimu v duchu hesla: Neprejedať sa a dodržiavať vyváženú bilanciu kalórií? Na jar tak nebudeme musieť riešiť zopár kilogramov navyše, budeme sa cítiť vitálnejší a jarná únava sa nám vyhne oblúkom. O lepšej odolnosti organizmu – imunite ani nehovoriac.

Doslúžil vám už starý matrac a túžite si urobiť radosť kúpou nového? Aby sme vám výber matraca uľahčili, prinášame vám niekoľko kritérií, ktoré by ste mali vziať pri výbere nového matraca do úvahy. Vďaka vhodne zvolenému matracu si totiž budete užívať zdravý spánok po celú noc a bolesti chrbta sa stanú minulosťou. Pustime sa do toho!

Najpohodlnejší a najmódnejší kúsok oblečenia? Dámske tepláky, nemenné už niekoľko sezón! Každá z nás sa v nich cíti pohodlne a existuje toľko variantov a strihov, že si na svoje prídu aj tie najnáročnejšie ženy. Dnes Vám poradíme, ako vytvoriť tie najzaujímavejšie teplákové štylizácie!

Skúste to tentokrát bez fénu. Perfektný účes môžete vykúzliť aj s prirodzenou textúrou svojich vlasov. Stačí len použiť ten správny prípravok, ktorý vlasy jemne skrotí, dodá im nadýchaný tvar aj nádherný lesk a v neposlednom rade tiež prepožičia úchvatnú vôňu. Spoľahnite sa na neuStyling air-dry shaper od značky NEUMA.

Každý tvrdí, že má rád poriadok, no nie každý sa k nemu aj dokáže dopracovať. Krátky test prezradí, ako je to s vami a vašou domácnosťou.

Majitelia záhrad či terás si s grilovaním veľké starosti robiť nemusia. Murovaný, plynový či gril na uhlie je v dome už pravidlom. No ani v byte s balkónom či terasou sa vášho obľúbeného grilovania nemusíte vzdať.

Britská značka vodných filtrov uvádza na trh novinku špeciálne určenú pre cestovateľov. Robustný, napriek tomu kompaktný, vodný filter WAYFARER odstráni z vody spoľahlivo 99,99 % všetkých baktérií i vírusov. Zároveň v nej výrazne znižuje obsah ťažkých kovov, chemikálií a mikroplastov. Vďaka tomu je možné na cestách úplne bez obáv piť z prírodných vodných zdrojov.

A platí to pri každej príležitosti. Dobré jedlo chutí vždy lepšie, ak ho vychutnávame v spoločnosti našich blízkych a priateľov. Zdieľanie spoločných chvíľ nás robí ešte bližšími a ak si pritom vychutnávame aj dobré a s láskou pripravené jedlo, je to výnimočný zážitok. A práve pre takéto chvíle pripravila spoločnosť McCain, globálny líder mrazených zemiakových produktov, hranolčeky a zemiakové špeciality, ktoré očaria extra chrumkavosťou a jedinečnou chuťou. Posedenie s priateľmi, oslava výnimočných chvíľ či rodinné stretnutie? Zemiakové McCain dobroty premenia každý moment na dokonalý.