September 2021

Hlavný nápor na organizmus peľových alergikov je na jar, ale mnohých neobíde ani jesenná vlna. Kým jarnú mávajú na svedomí breza, jelša, vŕba, neskôr aj pele tráv, jesenným alergénom kraľujú dve stálice -palina a ambrózia, v menšom rozsahu sa pridáva aj pŕhľava a neskôr aj huby a plesne. Pri všetkých alergických prejavoch je dôležité užívať lieky predpísané alergológmi. Pri úľave od prejavov alergickej nádchy však pomáha aj osvedčená minerálna voda Vincentka, hlavne VINCENTKA NOSOVÝ SPREJ STANDARD HYPOTONICKÝ (resp. VINCENTKA NOSOVÝ SPREJ JUNIOR HYPOTONICKÝ). Pomáha aj preplachovanie nosa minerálnou vodou Vincentka a hygiena prínosových dutín s využitím Vincentky Nasalis. Informuje o tom riaditeľ Vincentky Jan Šumšal.

Chemický a farmaceutický priemysel na Slovensku sa počas prvého polroka 2021 revitalizoval, keď zaznamenal 25,2% medziročný rast tržieb. Nárast tržieb však reflektuje najmä enormný nárast nákladov a vymazanie predchádzajúcich poklesov. Kým za prvý polrok 2020 chémia a farmácia zaznamenala celkové tržby 1,4 mld. EUR, za rovnaké obdobie tohto roka to bolo už 1,795 mld. EUR. Rast tržieb zaznamenalo najmä odvetvie výroby plastov v primárnej forme (34%) a výrobkov z gumy a plastov (29,1%), čo je odrazom obnovenia výroby v automobilovom priemysle, vlani ochromenej zatváraním prevádzok počas pandémie Covidu 19. Jediný pokles tržieb (-5%) nastal v odvetví farmaceutických výrobkov a prípravkov v súvislosti s poklesom dopytu oproti prvej vlne pandémie. Informuje o tom Ing. Roman Karlubík, MBA, prezident Zväzu chemického a farmaceutického priemyslu (ZCHFP) SR.

Obmedzujúce opatrenia počas lock-downu zhoršili v mnohých prípadoch zdravotný stav mnohých ľudí. Súčasné uvoľnenie, v kombinácii s priaznivými cenami, otvárajú dobré možnosti na kúpeľnú liečbu. Najširšiu ponuku zdravotných indikácií, vyžadujúcich kúpeľné pobyty, ponúkajú Bardejovské Kúpele. a.s. Sú vhodné ako pre klientov zdravotných poisťovní, tak aj pre samoplatcov. Pouvažujte nad redukčným pobytom Obezita, alebo pobytom Zdravý chrbát s 30% príspevkami na zdravotnú starostlivosť od VšZP /maximálne do výšky 80 EUR/. Informuje o tom ekonomicko-obchodná riaditeľka BARDEJOVSKÝCH KÚPEĽOV, a.s., Tamara Šatanková.

Imunita je odolnosť voči chorobám, hlavne infekčným. Imunitný systém má niekoľko tisíc zložiek a najrozsiahlejší z nich funguje práve v slizniciach. Obranyschopnosti tela viazanej na sliznice sa hovorí slizničná imunita. Sliznice pokrývajú všetky dutiny tela a spolu s kožou tvoria mechanickú bariéru chrániacu pred rôznorodými časticami z vonkajšieho prostredia. Slizničný imunitný systém sa skladá zo sekrečných protilátok, tie pomáhajú zachytené mikroorganizmy likvidovať. Typickým prejavom oslabenej slizničnej imunity sú infekcie a zápaly hrdla a ústnej dutiny. Na posilnenie činnosti slizničnej imunity slúži svetoznáma minerálna voda Vincentka a prípravky z nej. Informuje o tom Jan Šumšal, riaditeľ Vincentky, a.s.

Správne umiestnenie slnečných kolektorov závisí od miesta ich použitia a spôsobu ich inštalácie. Ideálne umiestnenie slnečných kolektorov je na nezatienené južne orientované miesto a ideálna inštalácia solárneho kolektoru je pri sklone 30 až 50°. Informuje o tom Ing. Ondrej Dobrocký, vedúci technického úseku najväčšieho slovenského výrobcu slnečných kolektorov, firmy THERMO|SOLAR Žiar, s.r.o.

Najzachovalejšie historické centrum na Slovensku má mesto Bardejov. Spolu 46 kamenných domov na úzkych stredovekých parcelách má prevažne gotický vzhľad, čo dodáva mestu historickú autenticitu a bolo impulzom na jeho zápis do Zoznamu historického dedičstva UNESCO. Základy prosperujúceho mesta položili nemeckí osadníci, pozvaní kráľom Belom IV. po mongolskom vpáde na prelome 13. a 14. storočia. V roku 1376 sa Bardejov stal slobodným kráľovským mestom a zažíval obdobie rozkvetu, vďaka strategickej polohe na priesečníku obchodných ciest medzi Uhorskom a Poľskom, Čiernym a Baltským morom. Prvé kamenné domy, lemujúce obdĺžnikové historické námestie, začali stavať okolo roku 1428 v gotickom slohu. Informuje o tom Radomír Jančošek, riaditeľ oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) „ŠARIŠ“ – Bardejov.

Huby nazývané baranie hlavy, tatarčané pirohy, drevené kostolíky, liečivé singletracky, tanky, delá, lietadlá, bunkre - to sú atrakcie aké nenájdete takmer nikde inde na Slovensku, iba na jeho severovýchode v okolí Bardejova a Svidníka. A ak nájdete tak jeden-dva v regióne, ale napríklad len drevených kostolíkov je v širšom okolí tohto kúta Slovenska okolo 40 a tankov vo voľnej prírode sú tu desiatky. K tomu ešte atrakcie aké sú ťahákmi v každom regióne-ak ich tam majú. Od pamiatok zapísaných v UNESCO, cez židovské pamiatky, skanzeny ľudovej architektúry, rozhľadne, liečebné kúpele, pramene minerálnych vôd, až po hory s výškou cez 1000 metrov a zachované lesy. Väčšina týchto exteriérových atrakcií turistického ruchu je aj v súčasnosti voľne prístupná pre všetkých - teda aj pre nezaočkovaných, a to i pri vyšších stupňoch obmedzení. OOCR ,,ŠARIŠ“-Bardejov ročne investuje tisíce eur do udržiavania a značenia turistických chodníkov, takže ich turisti môžu intenzívne využívať. Informoval o tom Radomír Jančošek, riaditeľ OOCR.

 

BARDEJOVSKÉ KÚPELE, a.s. sú pre svojich klientov naďalej otvorené aj potom, čo hygienici zaradili okres Bardejov do bordovej farby. Pre novo prijímaných klientov však platí režim OTP (očkovanie, negatívny test na covid, prekonané covid ochorenie). Zmeny v opatreniach sa týkajú wellness spa, fitness, procedúr a stravovania, ktoré sú prístupné iba ubytovaným klientom. Stravovanie bude aj naďalej fungovať formou bufetových stolov, ale s obsluhou personálom. Kaviareň a lobby bar fungujú okienkovým predajom, terasy sú otvorené, v interiéri je povinný respirátor FFP 2 a muzeálny apartmán môže navštíviť naraz iba jeden návštevník na individuálnej prehliadke. Informuje o tom ekonomicko-obchodná riaditeľka Bardejovských kúpeľov, a.s., Tamara Šatanková.

Makrowin, s.r.o., Detva je slovenským výrobcom drevohliníkových a drevených okien a dverí. Je veľa dôvodov prečo si ho zvoliť ako dodávateľa. O siedmich najdôležitejších hovorí Dušan Majer, riaditeľ spoločnosti.

Sny sa vynárajú v tme, keď sa odovzdáme tvorivosti noci. Noc prichádza, keď z nás opadnú malichernosti života a odhalí sa to, čo je prchavé. Nastupuje tvorivosť v krištáľovo čistej podobe. Čistota jedinej, výraznej farby - kobaltovej modrej - sa rozprestiera v podobe snov tvorivosti. Farba ženskosti, odvahy a sily je tou, ktorá túži prebudiť sa k životu. Farba nočného života - farba kobaltovej noci.

Začiatok školského roka je už predo dvermi a vaše ratolesti okrem písacích potrieb potrebujú aj nové oblečenie. Viete, ako vytvoriť pre svojich školákov pohodlný a zároveň štýlový outfit? Oblečte ich do Dedoles produktov, vďaka ktorým budú roznášať veselosť a hravosť v škole aj na všetkých krúžkoch.

Jesennú haute couture kolekciu Chanel inšpirovali dobové portréty legendárnej Gabrielle „Coco“ Chanel, oblečenej v kostýmoch z 80. rokov 19. storočia. Pred ďalšou etapou svetovej pandémie nám priniesla radosť a nádej v krajšie dni, ktoré nás čakajú.

Spoločnosť Avon tento rok oslavuje 30. narodeniny na Slovenku. Obľúbená značka mnohých žien je známa predovšetkým svojim jedinečným prístupom, ktorým pomáha a mení životy ženám nielen naprieč Slovenskom, ale i celým svetom. Práve ženy predstavujú pre kozmetického giganta najväčšiu motiváciu a inšpiráciu, preto v roku 2021 spustil celosvetovú digitálnu galériu príbehov. Úspešný projekt ponúka miesto tisíckam žien, ktoré chcú byť vypočuté. Avon sa navyše zaviazal, že za každý zdieľaný príbeh daruje 1 dolár organizáciám podporujúcim ženy.

Jedenásť kúpeľných miest, sedem európskych krajín a spoločné úsilie o zápis na Zoznam UNESCO: to je medzinárodný projekt Slávne kúpele Európy/Great Spas of Europe. Jedenásť kúpeľných miest Európy, medzi ktorými sú aj Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně, získalo titul svetového dedičstva UNESCO. Rozhodol o tom medzivládny Výbor svetového dedičstva na svojom 44. zasadnutí v meste Fu-čou v Číne. Kvôli celosvetovej pandémii sa rokovanie od 16. do 31. júla konalo online.

Uzdravujúce hojivé kúpele s obsahom minerálnych látok, ako aj biologicky aktívnej síry sa dlhodobo úspešne používajú na revitalizáciu pokožky pri ochoreniach kože i regeneráciu a relaxáciu pohybového aparátu – svalov, kostí a kĺbov. Jedinečný terapeutický efekt prináša kombinácia prírodnej liečby formou soľných kúpeľov s vysokou koncentráciou minerálov, ako i bahenných zábalov s obsahom bitúmenov – prírodných dechtov s obsahom síry spolu s príjmom slnečného vitamínu D3.

Pre koho klasické kombi nie je dosť terénne, ale SUV je už príliš vysoké, pre toho Mercedes-Benz ponúka už aj v segmente Triedy C všestranné vozidlo ako alternatívu: Triedu C All-Terrain. Po predstavení úspešnej koncepcie All-Terrain s Triedou E začiatkom roka 2017 teraz prichádza aj Trieda C ako ďalší multitalent s výrazným vzhľadom a všestrannými vlastnosťami.

121 nablýskaných veteránov, súťaž v šliapacích autíčkach, charitatívna aukcia pre Kvapku nádeje a koncert Liny Majer na Hviezdoslavovom námestí. Aj toto všetko priniesol aktuálny ročník populárnych pretekov 1000 míľ československých.