Apríl 2019

Mimoriadne zaujímavú a miestami aj dramatickú históriu má za sebou minerálna voda Vincentka vyvierajúca v Luhačoviciach. V tomto roku uplynie 350 rokov odvtedy, čo sa objavil písomný dôkaz o blahodarných účinkoch tejto svetoznámej minerálnej vody. Zaslúžil sa o to český Nemec Jan (Johann) Ferdinand Hertod z Todtenfeldu (1645–1724). Vincentke, a.s. sa podarilo získať do vlastníctva jeden vzácny výtlačok Hertodovej správy.

Národný projekt Zelená domácnostiam II na inštaláciu zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie (OZE) prináša zmenu niektorých podmienok na získanie poukážok. Zlepšili sa podmienky na ich získanie pre bytové domy. Záujemcom o bližšie informácie k tejto téme odporúčame prezentáciu najväčšieho domáceho výrobcu slnečných kolektorov, firmy THERMO|SOLAR Žiar, s. r. o. na 8. Medzinárodnej konferencii Správa budov 2019, ktorá sa bude konať v dňoch v dňoch 10. – 12. apríla 2019 v Bešeňovej.

ZLATÚ PLAKETU stavebného veľtrhu CONECO za rok 2019 získalo bezpečnostné drevohliníkové okno Makrowin Huricane od výrobcu a vystavovateľa Makrowin, s.r.o., Detva. Toto najvyššie ocenenie dostalo za vysokú odolnosť voči vlámaniu, kvalitný dizajn a veľmi dobré tepelnoizolačné vlastnosti. Zlatou plaketou boli ocenené spolu 2 výrobky Coneca, okrem protihurikánového okna od Makrowinu to bola riadiaca jednotka vnútorného prostredia Velux active. Vysokú kvalitu výrobkov od Makrowinu už v minulosti ocenili odborné poroty veľtrhu Coneco, keď v roku 2016 získali drevohliníkové okná a v roku 2015 bezpečnostné dvere tejto firmy čestné uznania veľtrhu Coneco. Na tohtoročnom Conecu boli pre návštevníkov najväčšou atrakciou pokusy o vylomenie oceneného bezpečnostného okna, ktoré odolávalo aj vlámačskému náradiu triedy RC2 takmer hodinu.

Nadácia VIA BONA (Dobrá cesta) nominovala akciovú spoločnosť Vincentka na Cenu Via Bona v kategórii Dobrá firma. Spolu s Vincentkou sú vo finále tejto kategórie aj ďalšie dve firmy a to Vojanovy sady a Bonami. Cena je určená pre tých, ktorí vo svojom okolí spájajú biznis s dobročinnosťou. Prostredníctvom Ceny Via Bona oceňuje nadácia inšpiratívne filantropické počiny. V tomto 22. ročníku bolo spolu na Cenu Via Bona nominovaných 120 príbehov dobra v 4 kategóriách. Zo všetkých stodvadsať zaslaných nominácií vybrala nezávislá komisia tri finálové príbehy v štyroch kategóriách (Srdciar, Mladý srdciar, Dobrá firma, Darcovská výzva). V každej kategórii bude ocenený príbeh, ktorý získa od verejnosti najväčší počet hlasov.

Rekreačné pobyty v najatraktívnejších turistických destináciách si môžu vychutnať nielen pracujúci, ale aj dôchodcovia. Stačí ak využijú štátnu účelovú dotáciu v hoteloch SOREA a v hoteli Zámok Topoľčianky. Ceny dotovaných pobytov sa začínajú od 127 eur za týždeň. V cene ubytovania na 7 dní (6 nocí) je už zahrnutá plná penzia s bohatými bufetovými raňajkami, trojchodovým obedným menu a trojchodovou (resp. bufetovou) večerou. Podľa lokality a hotela môžu dostať aj bonusy a zľavy, napríklad 30% zľavy do wellness. Ubytovanie je v hoteloch rôznej kategórie, od KONGRES & BIZNIS hotela na hradnom vŕšku v Bratislave, cez WELLNESS a RELAX hotely na Spiši i v Nízkych a Vysokých Tatrách až po historický hotel v Zámku Topoľčianky. Širokú ponuku spoločnosti SOREA, s. r. o., Bratislava približuje obchodno-marketingová riaditeľka Beáta Töröková.

Odstránenie vrások botulotoxínom, zamedzenie zvýšeného potenia, zväčšenie pier a vypĺňanie vrások a jaziev kyselinou hyalurónovou sú novinkami kozmetického BEAUTY STUDIA v Bardejovských kúpeľoch. Toto skrášľovacie pracovisko je prístupné v kúpeľnom hoteli Ozón nielen ubytovaným hosťom, ale i širokej verejnosti a to od pondelka do soboty, v čase od 10.00 do 18.00 hod. V ponuke sú aj rôzne telové ošetrenia a kozmetické kúry zamerané na hydratáciu pleti, na rozjasnenie a spevnenie pleti, ale aj na omladenie zrelej pleti. Informuje o tom ekonomicko-obchodná riaditeľka Bardejovských kúpeľov, a.s. Tamara Šatanková.

Obľúbeného návrhára Fera Mikoška si prirodzene predstavujeme v módnom prostredí – v jeho ateliéri, na módnej prehliadke, na ligotavých večierkoch... Málokto však vie, že Fero miluje aj zimné športy a čas strávený v prírode.

Lucia Pica, dizajnérka mejkapu Chanel, vytvorila unikátnu kolekciu nahého líčenia Les Beiges Chanel.

Unikátna, v poradí už druhá edícia medvedíka je vyrytá do skla, ktoré odhaľuje exkluzivitu novej dámskej vône MOSCHINO TOY 2. Ikonický módny návrhár, Jeremy Scott, ktorého vesmírna kreativita ohuruje módnych nadšencov, okrem nesmrteľných modelov šiat, kabeliek, topánok a exkluzívnych doplnkov nezabúda ani na exkluzívne vône. Reklamnú kampaň k vôni MOSCHINO TOY 2 režíroval samotný módny guru Jeremy Scott a nafotil ju slávny fotograf Steven Meisel. Modelkou kampane je Devon Aoki.

Nemecký návrhár vdýchol nový život ikonickému Chanelu, vytvoril okolo seba kult módnej osobnosti vďaka svojej vlastnej značke a do konca svojho fascinujúceho života robil svet krajším.

Vyrástla v Tatrách, svoju kariéru začala na Slovensku a postupne sa prepracovala do Čiech a Švajčiarska. PhDr. Andrea Gontkovičová momentálne riadi v spoločnosti Philip Morris oblasť inovácií a rozvoja v krajinách strednej Európy. Hovorí, že svoju nomináciu na Slovenku roka venuje všetkým slovenským dievčatám a chlapcom ako inšpiráciu a povzbudenie, že odvážne sny sa plnia, len si treba vysúkať rukávy a „pustiť sa do toho“.

Ruku hore, kto sa toto napočúval zakaždým, keď sme ako deti skúmali tmavé bodky po svojom tele, alebo keď sme zakopli a oškreli si kožu v miestach so znamienkom. Naše mamy nám tým chceli povedať, že na znamienka si treba dávať veľký pozor a akejkoľvek ich zmene treba venovať pozornosť. Pravidelné kontroly pomáhajú predchádzať zbytočným nepríjemnostiam a nádorovým ochoreniam kože. Navyše, toto „pozimové“ obdobie je na to ideálne. Preto sme sa rozhodli v aprílovom čísle venovať práve znamienkam. Ako takáto úplne nenáročná a rýchla kontrola prebieha sme sa boli informovať, ako inak, u našej obľúbenej a vyhľadávanej poradkyni MUDr. Ivety Hasovej z MEDISKIN – Medicínskeho kozmetického centra v Bratislave.

Žena so silným hlasom, obdivuhodnou kariérou a nezastaviteľné „perpetuum mobile“. Presne tieto slová vystihujú úspešnú producentku a prezidentku Slovenskej filmovej a televíznej akadémie Wandu Adamík Hrycovú. Hoci nikdy nesnívala o veľkej rodine, teraz sa spolu s manželom tešia z troch utešených synov. Inšpirujte sa nevšedným životom ženy, ktorá stojí za súčasným slovenským filmom.

Ak máte tesne pred tridsiatkou a jarné lúče zasvietili na prvé vrásky, nerobte paniku! Prvé známky starnutia pleti sú viditeľné už po dvadsaťpäťke a sú prirodzené. Nesiahajte hneď po korekčnej tyčinke na prekrytie prvých lastovičiek, tá nič nevyrieši. Existuje komplexná starostlivosť na korekciu vrások a ochranu pleti pred novými „stračími nôžkami“. Spýtali sme sa špecialistky na dermoporadenstvo Veroniky Blahovej z lekární Dr.Max, ako sa o pleť starať systematicky už od raného veku. Budete nadšené, aké je to jednoduché!

Máte zjari často plný nos? Pociťujete opakovane ťažkosti s dýchaním a prenasleduje vás pocit nedostatočného prívodu vzduchu? Neustále kýchate a slzia vám oči? Spotrebujete kvantá vreckoviek?

Malé percento mladých ľudí v našej populácii je ohrozené rizikom rozvoja degeneratívneho očného ochorenia rohovky, ktoré sa nazýva keratokonus. Zákernosť tohto ochorenia spočíva v tom, že sa rozvíja nepozorovane a môže trvať aj niekoľko rokov, kým sa prejaví zhoršeným videním alebo kým ho odhalí očný lekár špecializovaným vyšetrením. Neskôr môže viesť k vysokému astigmatizmu a pokiaľ stenčenie a vyklenutie očnej rohovky presiahne určitú hranicu, pomôcť dokáže už iba operácia alebo transplantácia rohovky.