November 2011

Hovorí sa, že korunou krásy sú práve zdravé vlasy. Ale čo urobiť preto, aby naše vlasy rýchlejšie regenerovali, aby boli pevnejšie, prestali nám vypadávať i menej šediveli?

V posledných desaťročiach sa srdcovo-cievne ochorenia stali najčastejšou príčinou úmrtnosti v rozvinutých krajinách. Slovensko nie je výnimkou, na kardiovaskulárne ochorenia tu zomiera každý druhý človek. Rozhodujúcou príčinou je nesprávny životný štýl so zlými stravovacími návykmi, nedostatkom pohybu a fajčenie.

Používali ho naše babičky, mamy a zamilovali sme si ho aj my. Tento rok slávi celosvetovo najobľúbenejší krém sté narodeniny. S nezameniteľnou vôňou, zamatovou konzistenciou, v kultovom obale a bez jedinej vrásky. Spoločnosť Beiersdorf dokázala nemožné. Má na svedomí prvú agresívnu kampaň na podporu predaja kozmetiky, ďalej prvú kozmetickú súpravu pre mužov a ešte zostáva to najdôležitejšie. Ako prvá uviedla na trh hydratačný krém, z ktorého sa časom stala povinná súčasť každej kúpeľne, u nás dokonca v období, keď bol trh pre západné produkty uzavretý, a napokon – presvedčila aj mužov. Aj ten najväčší ignorant názvov kozmetických značiek vie, že pre Niveu je typická okrúhla modrá nádobka s bielym logom. Môže si majiteľ kozmetického koncernu želať viac?

Odkiaľ sa takej krajine vládne? Predsa z hlavného mesta, z kráľovského hradu – a tým nie je nikto iný než Jeho Veličenstvo Pražský hrad. Sídlo založené pravdepodobne už okolo roku 880 kniežaťom Bořivojom z rodu Přemyslovcov je dnes podľa Guinnessovej knihy rekordov najväčším súvislým hradným komplexom na svete a je zapísaný spoločne s historickým centrom Prahy medzi pamiatkami UNESCO.

Horoskopy

Dnes si už žiadna z nás nevie predstaviť začiatok dňa bez kvalitného mejkapu, ktorý nám vydrží v absolútnej dokonalosti aspoň počas pracovného dňa. Nové mejkapy sú stále dokonalejšie, majú výnimočné zloženia so zaručenou trvanlivosťou. Či už sa rozhodneme pre tekutý mejkap, alebo kompaktný, uprednostňujeme kvalitu a značku.

Modne trendy: farba tavej kože, pôvabný hadí vzor, sukna v dlžke MIDI, elegantná pelerína.

Rok 2011 je rokom narodenín mnohých známych značiek. Najvyšší vek tento rok oslávi synonymum talianskeho luxusu, značka Gucci. Výročná kolekcia, ktorú dizajnérka Frida Gianniny verejnosti predviedla na Milánskom týždni módy, je inšpirovaná érou dvadsiatych rokov minulého storočia. Šaty, sukne, ako aj nádherné saká s geometrickými vzormi čerpali inšpiráciu v elegantnom obliekaní obdobia pred veľkou hospodárskou krízou v USA. Kolekcia s príznačným názvom Hard Deco obsahuje krásne hodvábne materiály, priliehavé strihy, sukne v dĺžke kolien a spomínané geometrické vzory. Výročie firma zavŕši otvorením múzea svojej tvorby v historickej Florencii, v meste, odkiaľ luxusná značka pôvodne pochádza.

Mejkap a skrášľovanie tváre je prirodzenou súčasťou života takmer každej ženy. Líčenie má obrovskú moc, dokáže skryť všetky nedostatky a každému ukázať iba to, čo je na vás najkrajšie, v tom najlepšom svetle. Cesta vývoja mejkapu však trvala celé tisícročia.

Na svete je málo módnych návrhárov ako Betsey Johnson. Umelcov, ktorí aj napriek veku či požiadavkám spoločnosti dokážu byť verní svojej hravosti, fantázii a jedinečnej vízii. Betsey Johnson však taká je, bláznivá, nekonvenčná a unikátna. Táto 69-ročná žena ocenená mnohými prestížnymi cenami, známa svojím charakteristickým účesom, bláznivými šatami a krásnymi doplnkami sa na tento svet pozerá cez vlastné spektrum. Farebné, odvážne, šťastné a iné. Poďme spolu nahliadnuť do sveta tejto nekonvenčnej umelkyne, ovplyvneného tancom, farbami a rock and rollom.

O tom, ako vidí advokátske povolanie, úlohu žien v právnom odvetví, či vyťažené advokátky vedia relaxovať a čo pre ňu znamená móda a krása, nám porozprávala členka predsedníctva Slovenskej advokátskej komory Mgr. Viktória Hellenbart.

Sú všade. Stretnete ich v práci, pri športe či na párty. Ženy intrigánky vás dokážu pripraviť nielen o prácu, ale aj o manžela. Sú všade okolo nás. Niekedy ich nedokážete rozpoznať na prvý pohľad. Zvyčajne sa tvária ako najlepšie kamarátky, parťáčky či kolegyne. S úsmevom na tvári sa vám pozerajú do očí, pritom vás za chrbtom ohovárajú. Núkajú vám plece na vyplakanie, no pri prvej príležitosti vás podrazia. Robia to rafinovane, nedokážete ich odhaliť ani po pár rokoch.

Slzy čistia oči, dušu aj telo. Plakali naši predkovia, plačeme aj my. Každý má na plač síce iný dôvod, ale rovnaký cieľ. Vyplakať si dušu a tak aspoň na chvíľku odvodniť more bolesti či smútku v nej. Slzy majú však aj iné pozitíva na naše telo, preto sa z času na čas oplatí vyroniť nejakú tú slzičku.

Vzťahy sú ako ľadovce, sú pod rôznymi tlakmi. Neustále sa hýbu a menia. Raz je vzťah divoká jazda, inokedy rovná, nudná cesta. Ba priam horšie, vzťah v istom období stagnuje. To sa však stáva. Vzťahy si vyžadujú našu starostlivosť ako čokoľvek iné. Jedným zo spôsobov, ako rozdúchať tlejúci oheň, je romantika. Predstavte si, že urobíte niečo z lásky. Jednoducho preto, že milujete. Ponúkame vám nápady, ako začať a dodať svojmu vzťahu tú správnu iskru.

Domáci miláčikovia získali exkluzívne postavenie. Už dávno nie sú spoločníkmi výlučne starších a osamelých ľudí, ich prítomnosť naďalej pôsobí terapeuticky. Stali sa symbolom pohody, poslúžia ako módny doplnok a pri rozchode partnerov sa môžu stať predmetom súdneho sporu.

Síce dlhá cesta, no s výsledkami, ktoré nám zlepšia život. Zdravotníctvo je téma, s ktorou má skúsenosť zrejme každý občan a väčšina z nás ho využíva viac či menej pravidelne. Naše skúsenosti a názory sú rôzne a zrejme by sa pohybovali na škále hodnotenia od absolútnych plusov do absolútnych mínusov. Na čom by sa však zrejme zhodla väčšina, je konštatovanie, že v našom zdravotníctve je veľa čo zlepšovať. Ing. Andrej Orban, riaditeľ Národného centra zdravotníckych informácií, má na starosti jeden významný projekt, prostredníctvom ktorého by sme všetci mali pocítiť rozličné zlepšenia. Reč je o elektronickom zdravotníctve.

Meranie teploty u bábätiek predstavuje často výrazný problém. Ak dieťa plače bez príčiny, je nepokojné, zmieta sa v horúčke, meranie jeho telesnej teploty prináša stres celej rodine.

Dovolenku v Bulharsku možno len odporučiť. Každý turista si tu vyberie podľa svojich záujmov a peňaženky – z pobytov pri mori zameraných od sladkého ničnerobenia až po aktívne voľnočasové aktivity, ako aj z bohatej ponuky športov. S golfom sa v Bulharsku v súčasnosti len začína, začína sa však veľkolepo. Ihriská nie sú zatiaľ také obsadené ako napríklad v tureckom Beleku, a tak treba využiť súčasný stav a zahrať si s pocitom ako na súkromnom ihrisku, nikým nerušený. Veľkou výhodou je aj krátky let a dlhá golfová sezóna.

Portugalské mestečko v malebnom zelenom údolí je natoľko pôsobivé, že ho v roku 1995 UNESCO zapísalo do slávneho zoznamu svetového dedičstva. A nielen to. V zozname lokalít sa objavila kategória „kultúrna krajina“, ktorá vzdáva hold dokonalej symbióze ľudských výtvorov a prekrásnej prírody. Portugalci preto hrdosť neskrývajú. Vedia, že malebných mestečiek je v ich krajine niekoľko, aj keď Sintra – je len jedna!

Po kontroverznom filme Umučenie Krista (2004), ktoré nenechalo azda žiadneho diváka ľahostajným (či už v pozitívnom, alebo negatívnom zmysle slova), Mel Gibson prichádza v roku 2006 s filmom Apocalypto. Apocalypto po formálnej stránke akoby bolo pokračovaním Umučenia Krista... Mŕtvy jazyk, brutalita, akčnosť, dynamika, obrazová i emocionálna explózia v tých najvypätejších momentoch filmu, skrátka – veľmi blízke dvojča (z formálneho hľadiska). Pre niekoho úžasné poznanie a pozitívum, pre iného vykrádanie samého seba či zneužívanie alebo využívanie osvedčených vlastných i cudzích postupov.

Slovenský šoubiznis vyzerá na prvý pohľad malý, ale stále sa u nás niečo deje. Či už je to modelingová súťaž, krst známej speváčky, kuchárska šou, svadba, oslavy dvadsaťročného výročia slovenskej poprockovej skupiny alebo jednoducho rozdávanie diamantov.

Novinky

Seat Ibiza COPA 1,4, Ford Focus 1,6 SCTi EcoBoost Sport X, Land Rover Discovery 4, Chevrolet Cruze.

Medzi najrenomovanejšími producentmi automobilov má značka Opel svoje pevné miesto už niekoľko desaťročí. Značka, ktorá je predstaviteľom typickej nemeckej školy, dôkladnej v technických inováciách i precíznosti vypracovania, sa však stala lídrom aj v oblasti dizajnu a automobilovej estetiky. Prvým nositeľom tejto novej éry vozidiel Opel je Insignia.