Február 2005

Pokojne ju môžete stretnúť aj v chlpatej ušianke vyzdobenej apartnou striebornou brošňou. Aby držala tvar, je zvnútra vystlaná pokrčenými starými novinami. To nie je dôkaz o jej nevkuse či bláznovstve. Je to dôkaz, že hoc už nejaký ten rok patrí do kategórie svetovej modelkovskej top triedy, nemá problém byť stále sama sebou. Tvrdí dokonca, že sa na seba rozhodne nepozerá ako na hviezdu, lebo tie, ak padajú, padajú z veľkej výšky. Tak uvažuje modelka, ktorej meno má vo svete svoj cveng:

Prvé náznaky o smerovaní módnych trendov pre nadchádzajúcu sezónu jar/leto 2005 sme mali možnosť postrehnúť už koncom leta minulého roka na jednom z módnych veľtrhov. Nálada plná optimizmu, sviežich, trochu prepudrovaných farieb a uvoľnených strihov nám naznačila sezónu plnú slnka, pohodlia, ale hlavne ženskosti a elegancie.

V znamení klasiky a luxusu Coco Chanel sa nesie aj posledná kolekcia CRUISE. Zimná výletná plavba do severských morí v charakteristických chanelovských tvídoch a teplej vlne je očarujúcim pohladením. Ako krehká malá morská víla zahalená v ľahkých mušelínoch vo farbe odrazu hladiny nekonečného oceánu, ozdobená kaskádami morských perál, mušlí a koralových úlomkov, ktorá sa o chvíľu rozplynie v morskú penu...

Pod januárovým snehom na ostrove Oshima ako prvý vykvitne kvet kamélie, šperk všetkých záhrad Japonska. Androgýnna a dvojzmyselná, ako zakázaný kvet odzrkadľuje dušu Mademoiselle Chanel a jej zmysel pre provokatívnosť. Stala sa jej emblémom, vo svojej absolútnej čistote, takmer geometrickej presnosti ju začala používať ako kontrastný kus šperku. Všade. Na svojich džersejových kostýmoch a svetroch, klobúkoch i malých čiernych večerných šatách. Mnohé z jej doplnkov dodnes zdobí magická kamélia, luxusné šperky a bižutéria sú ňou ako posiate. Avšak nielen tieto kvety sú nekonečným zdrojom inšpirácie pre nové kolekcie doplnkov Chanel. Tvorivosť Karla Lagerfelda opakovane dokazuje jeho citlivý zmysel pre štýl nezabudnuteľnej Coco.

Mgr. Jan Špilar sa narodil 3. 9. 1964 v Pardubiciach. Vyučil sa za kaderníka v Hradci Králové, vyštudoval Ľudové konzervatórium v Prahe, maturoval v Brne.Teologickú fakultu Juhočeskej univerzity vyštudoval v Českých Budějoviciach. Je ženatý, má tri deti a je majiteľom kaderníckeho štúdia STRIHORUKÝ EDWARD v Brne. Je AMBASADOROM L´ORÉAL PROFESSIONNEL a bol zakladajúcim umeleckým riaditeľom HAUTE COIFFURE FRANCAISE v ČR. Udelili mu Zlatú medailu so zafírom za vytrvalé prenášanie odborných vedomostí z Francúzska do Českej republiky. Získal cenu SIEŇ SLÁVY za rok 2004 v súťaži Hairdressing Awords. Líčil v Oskarmi ovenčenom filme AMADEUS Miloša Formana. Získal cenu TALENT PRAHY a cenu ČESKOSLOVENSKÝCH CIRKUSOV A VARIETÉ. V súčasnosti vystupuje v kaderníckych šou po celej Českej republike a publikuje v medzinárodných časopisoch. Vedie semináre strihu. Zasadá v odborných porotách. Predovšetkým sa však venuje klientom a kaderníkom vo svojom štúdiu.

„Výstrednosť je tou najväčšou chybou, ktorú žena môže urobiť. Výstrednosť v oblečení, v doplnkoch, líčení, účese, exces vo všetkom. Jednoduchosť a elegancia sú vždy to najlepšie spojenie.“

V roku 2002 uplynulo presne polstoročie, odkedy sa prestížna francúzska značka Chloé zjavila na módnom nebi. Vo svojom kreatívnom štúdiu vystriedala množstvo talentovaných dizajnérov zvučných mien, ktorí budovali koncept ženskosti, romantiky a elegancie. Od roku 1996 pod vedením dizajnérok Stelly McCartney a neskôr Phoebe Philo značka Chloé zaznamenala úspechy nečakaných rozmerov, predovšetkým v radoch mladej generácie.

Je energická ako Pink a sexi ako Gwen Stefani. Pôsobí prirodzene a sviežo a dosahuje to eklektickejším spôsobom ako minimom oblečenia pri verejných vystúpeniach.

Aj keď sa jej meno už dnes neskloňuje v súvislosti s aktívnym tenisom, skloňuje sa stále. Patrí medzi tie vzácne typy, ktorým nechýba silná charizma, podporená nefalšovanou ľudskou múdrosťou a dotvorená vôľou a chuťou robiť veci, ktoré sú zmysluplné a pre väčšinu aj osožné. Stále sa pohybuje vo svete športu, ale aj médií a stále je Pani tenistka, ktorú sú ochotní iní počúvať a brať jej slová úplne vážne. Navyše je to pôvabná mladá žena, ktorej možno k dobru pripísať aj to, že nič ľudské jej nie je cudzie.

„Náhoda neexistuje. Každá udalosť, dobrá i zlá, má v živote človeka svoj význam. Negatívne udalosti nie sú na to, aby sa im človek poddal, ale práve naopak. Často po nich nasledujú chvíle, ktoré nám prinesú mnoho pekného. Dôležité je len to, aby sme si to uvedomili.“ Akademická maliarka Elvíra Červená nemala jednoduchý život, vyše tridsať rokov sa pretĺkala sama s dvoma deťmi, no čas ju zocelil tak, že z nej vyžaruje sila, optimizmus a nevyčerpateľná energia.

V uplynulom roku sme našu pozornosť sústredili na rôzne témy pojednávajúce o možných spôsoboch zblíženia sa so svetom činiek a pravidelných fyzických a telu prospešných aktivít. V tomto roku by sme vám radi prinášali nezaujaté pohľady do konkrétnych fitnescentier a športových klubov, ktoré nás niečím pozitívnym zaujmú a ktoré by teda mohli zaujať aj vás – naše čitateľky.