Kráľovná diskoték - Kylie Minogue

Speváčky, ktoré ostali úspešné po dvadsiatich rokoch od svojho prvého hitu, sa dajú spočítať na prstoch jednej ruky. Medzi ne nepochybne patrí Kylie Minogue, ktorá svoj prvý hit Locomotion naspievala v roku 1987 a dodnes vydala desať albumov, jej koncerty sú beznádejne vypredané a okrem toho je aj vo svojich štyridsiatich rokoch stále majiteľkou najkrajšieho zadočka na svete!

Kylie sa narodila dvadsiateho ôsmeho mája 1968 v Austrálii v Melbourne. Ako prváčka na strednej škole začala celkom náhodou so svojou filmovou kariérou – jej mladšia sestra Danii chcela ísť na konkurz pre nový seriál a kvôli pokoju v rodine rozhodla ich mama Carol, že sa konkurzu zúčastnia obe. Producenti usúdili, že Danii je príliš mladá, a úlohu dali Kylie. Seriál sa volal The Sullivans a Kylie hrala holandské dievča, Carlu, pričom sa musela naučiť hovoriť s holandským prízvukom. Neskôr hrala mladšiu sestru Jasona Donovana v seriáli Skyways a aj vďaka ďalším seriálom sa z nich stali dobrí priatelia a nie zamilovaný párik, ako o nich v osemdesiatych rokoch písali médiá… A možno na tom trocha pravdy i bolo. Ich vzťah sa vraj rýchlo skončil práve kvôli médiám. Po skončení strednej získala úlohu Charlene v zrejme najúspešnejšom seriáli Neighbours (Susedia). Počas jedného roka sa devätnásťročná Kylie stala najobľúbenejšou austrálskou herečkou a jej život sa riadne zmenil: „Bolo toho na mňa dosť – stále len práca. Ani som nestíhala povedať nie. Dala som do toho priveľa času a energie, a tak nakoniec pre mňa samu neostalo nič. Každý deň som vstávala o pol šiestej, mama ma prinútila dať si studenú sprchu, pripravila mi raňajky, obed aj večeru. Izbu som mala plnú rozhádzaných šiat, ale vedela som, že to po mne mama uprace. Stala sa mojou najlepšou priateľkou.“

Malá, ale talentovaná

Osud však rozhodol, že Kylie nebude herečka, ale speváčka. V roku 1986 ju i ďalších hercov zo seriálu oslovili, aby niečo zaspievali pre charitatívny program futbalového klubu. Spolu s kolegom zaspievala pieseň I got you babe a takmer nikto v prvej chvíli neveril, že v drobnej dievčine s výškou len stopäťdesiatdva centimetrov sa skrýva taký krásny hlas. Netrvalo dlho a Kylie nahrala v roku 1987 cover verziu pesničky Locomotion. Jej manažér jej zorganizoval stretnutie s vtedy najväčším hudobným vydavateľstvom v Londýne, v ktorom ju však prijali dosť vlažne. Najskôr na stretnutie s ňou zabudli, potom jej zložili pieseň s ironickým názvom I should be so lucky – mala byť šťastná, že sa vôbec do tejto spoločnosti prišla pozrieť. Napísanie skladby trvalo dvadsať minút, Kylie ju nahrala za polhodinu. Keď zo štúdia odchádzala, nikto z producentov neveril, že ju ešte niekedy uvidí – bola príliš malá, príliš hanblivá a v Európe ju nikto nepoznal. O týždeň neskôr sa však z pesničky stal hit a zrazu bolo jasné, že malá Austrálčanka má zvláštny dar.

Hľadanie samej seba

Kylie Minogue sa stala najmladšou speváčkou, ktorá ovládla prvé priečky hitparád na celom svete. Začala riešiť otázku, čo s filmovou kariérou. Odmietla ďalšie časti v Susedoch a prijala ponuku hrať päťnásťročnú Lolu vo filme Deli­quents. Znamenalo to odvážnejšie scény, ktoré predznamenali príchod novej, dos­pelej, atraktívnej a provokatívnej Kylie. Film nebol kritikmi dobre prijatý, no pre speváčku to vôbec nebolo veľké sklamanie, pretože spoznala svoju životnú lásku, speváka skupiny INXS Michaela Hutchencea. Celý jej život sa opäť zmenil, tentoraz aj správanie a myslenie. To, ako ju Michael ovplyvnil, vložil Peter Waterman do jedného zo speváčkiných hitov Better the devil you know. Jeho tragická smrť zasiahla Kylie veľmi bolestne a ťažko sa s ňou vyrovnávala. Dnes hovorí, že vôkol seba cíti jeho prítomnosť. Vrátila sa k práci, no s novými perspektívami a novou definíciou samej seba: „Teraz sa už považujem za umelca, chcem vyjadriť, čo cítim, a robiť, čo chcem, a nie to, čo odo mňa očakávajú iní.“ V tomto období sa jej páčila klubová hudba a pod pseudonymom Angel K nahrala niekoľko úspešných skladieb a rozlúčila sa s vydavateľstvom, ktoré jej pomohlo k úspechu.

Nezávisle slávna

V roku 1993 si vybrala novú, menšiu nahrávaciu spoločnosť a vydala album Kylie Minogue. Zmenila štýl na nezávislú speváčku, dokonca sa na chvíľu rozlúčila aj s plavými vlasmi. Kritici toto obdobie hodnotia ako jej hudobne najcennejšie, no úspechy sa až tak nehrnuli. Začala spolupracovať s takými menami ako Duran Duran, Pet Shop Boys, M People alebo Nick Cave. Prvým singlom bola pesnička Confide in me, ktorá sa páčila najmä v Európe a Austrálii, onedlho nasledoval duet s Nickom Caveom Where the wild roses grow, ktorý sa stal obrovským hitom. Po menšej odmlke vydala v roku 1997 album Impossible Princess, inšpirovaný knihou Billyho Childisha Básne na zlomenie sŕdc nemožných princezien. Tento album bol vydaný ešte raz – na počesť princeznej Diany po jej tragickej nehode. V jednom i druhom prípade album nemal veľký úspech, a tak sa Kylie s imidžom „nezávisláčky“ rozlúčila a vrátila sa k vtipnej, sexi a nevyčerpateľnej blondínke.

Úspech na počkanie

Hneď v roku 2000 prichádza album Light Years a úspešné skladby ako Spinning around a duet Kids s Robbie Williamsom. O rok neskôr sa predstavuje album Fever, z ktorého prvý singel Can´t get you out of my head znamenal najväčší úspech v celej kariére speváčky. Nový diskoštýl, futuristické kostýmy a videoklipy opäť dokázali odlíšiť Kylie od šedého priemeru, ktorý začal po roku 2000 vládnuť v popovej hudbe. Neuveriteľné tempo vo vydávaní albumov potvrdil Body language v roku 2003 a nasledujúca výberovka hitov. V roku 2004 vyrazila na celosvetové turné Showgirl – the greatest hits tour, ktoré však predčasne skončilo, keď speváčke diagnostikovali rakovinu prsníka. Dokončila ho až koncom roka 2006 po úspešnej liečbe. Ako ju choroba zmenila? „Myslím si, že aj v minulosti som bola dosť súcitná, ale teraz sa dokážem oveľa hlbšie vcítiť do toho, čo znamená celým tým prejsť, a to v ľuďoch dokáže vyniesť na povrch niečo nádherné. Našla som zopár priateľov, na ktorých budem vždy spomínať. Dnes, keď navštevujem deti v nemocniciach, presne vedia, že aj ja viem. Myslím, že keby som sa o tom dozvedela len o trochu neskôr, všetko by dopadlo úplne inak. Takže všeobecne sa cítim, ako keby som bola spasená. A skutočne som bola.“Minulý rok vydala zatiaľ posledný a v poradí desiaty album s charakteristickým názvom X. Opäť sa ozvali kritici, že sa na novom albume nachádza veľa osobných skúseností s chorobou, ktorá speváčku postihla, čo negatívne ovplyvnilo kvalitu jej skladieb. Kylie zareagovala veľmi flegmaticky týmito slovami: „Vidím to tak, že keď urobím album s naozaj osobnými pesničkami, bude sa posudzovať ako ďalšie vydanie Nemožnej princeznej a aj ho tak skritizujú.“ Speváčka ohlásila turné, ktoré sa začalo šiesteho mája v Paríži, dvanásteho ju mohlo obdivovať publikum v Prahe a o dva dni neskôr vo Viedni. Kto koncert nestihol, má šancu ešte v júni v Hamburgu a Berlíne, prípadne v júli vo Veľkej Británii.

Kylie a muži

Ako sme už spomenuli, jej životnou láskou bol Michael Hutchence, ktorý tvrdil, že jeho najmilším hobby je kaziť Kylie. Inšpirovaný ňou napísal hit skupiny INXS s názvom Suicide blonde. V roku 1997 sa začal jej vzťah s francúzskym fotografom Stephanom Sednaouim, ktorý ju opísal ako japonskú superhrdinku, čosi medzi gejšou a mangou… Potom to bol vzťah s francúzskym hercom Olivierom Martinezom a vtedy sa už hovorilo i o zásnubách, no zasiahla choroba a po vyliečení zrejme zo svadby zišlo. Ešte nedávno sa špekulovalo o tom, že Kylie a Olivier plánujú tajnú svadbu počas speváčkinej zastávky v máji v Prahe, no to Kylie dosť rezolútne poprela: „Stretnem sa na obede so svojím bývalým a prvé, čo sa potom dozviem, je, že spolu plánujeme rodinu. O tom sme však pri obede vôbec nehovorili.“ Takže to vyzerá tak, že aj na svoje štyridsiate narodeniny ostane slobodná a bez záväzkov. Ale dnes to už nie je nič čudné – skvelo vyzerá, je zdravá a úspešná. Láska zrejme ešte niekde čaká na správnu chvíľu. „Myslíte, že som sama? Je to O. K., nikam sa neponáhľam. Bola som dlhodobo monogamná a šla som z jedného vzťahu do druhého. Trochu voľnosti nezaškodí.“ A mimochodom, Kylie je ikonou homosexuálov, ktorí ju doslova milujú pre jej výstredné kostýmy a jasné sexuálne podtóny v každej pesničke, v každom videoklipe. Speváčka o tom s úsmevom hovorí: „Moje obecenstvo gayov bolo so mnou od začiatku… Vlastne si ma sami adoptovali.“ Zrejme aj preto vystupuje na podujatiach pre gayov, otvorene podporuje dobročinnosť v súvislosti s chorobou AIDS a hlási sa k právam homosexuálov.

Autor: 
Kristína Tarnóczy
Patrí do vydania: 
Jún 2008