PIARGY

Snímka PIARGY, v hlavnej úlohe s Judit Bárdos, Attilom Mokosom a Danielom Fischerom, nakrútená v koprodukcii RTVS podľa novely Františka Švantnera, mala v septembri slávnostnú premiéru. Nenechali si ju ujsť jeho tvorcovia, herci, osobnosti slovenskej kultúry a dokonca ani Švantnerovi potomkovia osobne.

Film producentky Silvie Panákovej a režiséra Iva Trajkova vznikal osem rokov a na uvedenie do kín čakal ďalšie dva. Prvýkrát ho videla aj herečka Jana Oľhová. „Veľmi ma dojal a prekvapil, pretože pri nakrúcaní všetko robíme po jednotlivých kúskoch a nevieme si to vcelku predstaviť. Je to nádherne urobený film, klenot, prajem si, aby ho videlo čo najviac ľudí...“ prezrádza postava dedinskej vedmy Ule. Pre obľúbenú herečku bol premiérový večer ešte emotívnejší. „Dojal ma, samozrejme, aj preto, že v ňom vidím svojho brata a som šťastná, že sme v jednom kine spolu,“ hovorí o hercovi Mariánovi Geišbergovi, pre ktorého to bol posledný film.

 

Dôvody na sfilmovanie Švantnerovej novely mal uznávaný režisér hneď dva. „Ten prvý bol obsahový, pretože si nemyslím, že by sa svet od čias Piarg až tak zmenil. Vtedy ľudia síce nevedeli, čo je to domáce násilie, ale používali ho. A dnes síce žijeme v lepšej spoločnosti, ale je postavenie ženy také diametrálne odlišné? Ja si to, žiaľ, nemyslím. A preto má zmysel o tom hovoriť, aj keď je to príbeh z roku 1939. Druhý dôvod bol formálny. Chcel som vzdať poctu starým dobrým filmom. Nostalgicky urobiť film, aké sa dnes už nerobia,“ vysvetľuje.

Pre hlavného kameraman Petra Bencsíka sú Piargy prienikom do života bežnej slovenskej rodiny, kde nie je všetko tak, ako sa na prvý pohľad zdá: „V dnešnom období sociálnych sietí máme pocit, že každý sa má podľa toho, čo postuje. Ale ono to tak celkom nie je pravda. Treba to trochu filtrovať. Ľudia majú často celkom iné osudy, než ako sa snažia prezentovať,“ tvrdí.

 

PIARGY si do bratislavského kina Cinema City v Auparku prišli pozrieť osobne aj Švantnerovi potomkovia. „Obdivujeme odvahu, s akou sa ho tvorcovia a herci chytili, pretože diela starého otca nie sú z tých, ktoré sa ľahko filmujú,“ hovorí vnuk známeho spisovateľa Michal Švantner a pokračuje: „Sú o živote ľudí, duševných pochodoch, myšlienkach... A to sa oveľa ťažšie zobrazuje vo filmovom formáte než v literárnom, kde autor o tom priamo rozpráva,“ dodáva. Okrem nich a hercov z filmu Judit Bárdos, Jany Kvantikovej, Lucie Siposovej, Lucie Klein Svoboda, Jany Oľhovej, Attilu Mokosa či Ivana Martinku sa na uvedení filmu PIARGY zúčastnili aj mnohí hostia. Napríklad spevák Richard Müller, vyštudovaný dramaturg a scenárista hovorí: „Úžasná kamera, hudba, herecké výkony,“ a neskrýva pritom nadšenie.

 

Slávnostným večerom sprevádzala tvár RTVS Iveta Malachovská, titulnú skladbu PIARGY naživo zaspievala jej autorka Veronika Rabada. Snímku PIARGY prináša do kín distribučná spoločnosť CINEMART.

 

-DD-
Foto archív...

Patrí do vydania: 
Október 2022