Joseph Rudyard Kipling - Anglický gentleman

Kto by nepoznal malého chlapca Mauglího, medveďa Balú a či čierneho pantera Baghíru – jeho večných ochrancov a, samozrejme, krutého tigra Šera Chána – jeho večného prenasledovateľa z príbehu Kniha džunglí, ktorý sa dostal aj na veľké filmové plátna? Možno nie každý však pozná meno ich tvorcu. Joseph Rudyard Kipling bol anglický spisovateľ, básnik a jeden z prvých majstrov krátkych príbehov v angličtine, ako aj prvý Angličan, ktorý získal Nobelovu cenu za literatúru.

Detstvo

... v indickom raji

John Lockwood Kipling, anglický učiteľ umenia, ilustrátor a kurátor v múzeu, a Alice Mcdonald, jedna zo štyroch dcér metodistického pastora Georgea Browna Macdonalda, sa stretli niekde pri jazere Rudyard v Staffordshire v Anglicku, podľa ktorého pomenovali aj svoje dieťa. Krátko po sobáši v roku 1865 odišli mladomanželia do Indie, kde John pôsobil na umeleckej škole (Sir Jamsetjee Jeejeebhoy School of art) ako učiteľ architektonickej skulptúry a kde sa o niekoľko rokov stal aj rektorom.

V roku ich príchodu do Indie Alice priviedla na svet aj ich prvé dieťatko. Synček Joseph Rudyard Kipling sa narodil 30. decembra 1865 v indickom Bombaji, kde strávil spolu so svojimi rodičmi a o tri roky mladšou sestrou Alice šťastných šesť rokov. V pamäti mu ostali spomienky na rušný trh ovocia, kam chodievali spolu so sestrou a „ayah“ (opatrovateľkou), ako aj indické detské pesničky a príbehy, ktoré im vždy pred siestou počas tropických horúcich poobedí spievala a rozprávala. Rovnako s láskou spomína aj na spoločné rodinné večerné prechádzky popri Arabskom mori. Bombaj v ňom nepochybne zanechal láskavé spomienky na rané detstvo, čo cítiť aj zo slov z jeho autobiografie Niečo o mne (Something of Myself): Rovnako ako som vždy cítil hrozivú temnotu tropických večerov, tak som vždy miloval hudbu večerného vetra v listoch paliem a banánovníkov a večernú „žabiu pieseň“.

Viac sa dočítate v marcovom čísle Beauty&Woman, ktoré je už v predaji.

 

Patrí do vydania: 
Marec 2011