10 mýtov o slnku

1. mýtus: Opálenú pokožku, napríklad po dovolenke, nemusím nijako chrániť.

Odpoveď: Maximálny ochranný slnečný faktor, ktorý si pokožka prirodzeným opaľovaním po dlhšej dovolenke vytvorí, je 4 – 6. Taká ochrana nie je pre pobyt na slnku dostatočná, preto je nevyhnutné používať opaľovaciu kozmetiku neustále. Počas leta po dovolenkevšak môžete výšku ochranného slnečného faktora svojich opaľovacích prípravkov trochu znížiť.

2. mýtus: Spálená pokožka do druhého dňa zhnedne.

Odpoveď: Záleží na fototype pokožky. Ak sa spáli človek s kožným fototypom I, tak samozrejme, nezhnedne. Ale pri neopatrnom slnení sa môže spáliť i človek s fototypom III. a ten väčšinou postupne zhnedne. Aj keď často trochu škvrnito, práve z dôvodov predchádzajúceho spálenia. V žiadnom prípade však zbytočne neriskujte a používajte kozmetiku s UV filtrami. Sčervenanie (spálenie) je prejavom poškodenia pokožky slnkom, ktoré následne vedie k jej predčasnému starnutiu a dramaticky zvyšuje riziko vzniku rakoviny kože.

3. mýtus: Prípravky na opaľovanie tlmia tvorbu vitamínu D, preto by som ich nemala používať alebo len v obmedzenej miere.

Odpoveď: Ľudské telo na tvorbu vitamínu D, ktorý je nevyhnutný pre niektoré životne dôležité telesné funkcie, určité množstvo slnečného svetla potrebuje. Pre tento proces sa však netreba opaľovať, stačí len veľmi krátky pobyt na slnku – asi 10-minútové osvietenie tváre a rúk 3-krát týždenne. Väčšie množstvo slnečného žiarenia nie je na syntézu vitamínu D potrebné.V lete sa preto rozhodne nemusíte trápiť nedostatkom vitamínu D, pretože aj pri použití prípravkov s vysokým ochranným faktorom dostatočné množstvo slnečného žiarenia na jeho tvorbu určite vstrebáte. Ani v zimných mesiacoch, keď je intenzita slnečného žiarenia v strednej Európe nízka, vám nedostatok vitamínu D väčšinou nehrozí. Prednosť by ste v priebehu celého roka mali dať dôslednej ochrane pred slnečným žiarením a vitamín D dodávať telu najmä vhodným zložením stravy.

Viac sa dočítate v májovom čísle Beauty&Woman, ktoré je už v predaji.

Patrí do vydania: 
Máj 2010